Volby do EP: Podle KDU-ČSL závisí budoucnost lidstva na obnovitelných zdrojích
Další informace o kandidujících stranách, hnutích a koalicích, jejich kandidátky, programy a jejich sliby v oblasti životního prostředí najdete na stránce věnované Volbám do Evropského parlamentu 2009. |
Odpovídají europoslanci za KUD-ČSL Jan Březina a Zuzana Roithová
1.Který z problémů životního prostředí by se měl na úrovni Evropské unie přednostně řešit? Jaké kroky pro řešení tohoto problému chcete podniknout v Evropském parlamentu?
Odpovídá Jan Březina: Za největší problém považuji emise CO2 a s ním související nadměrnou spotřebu energie. Usiluji o přijetí evropských předpisů, které vytvoří tlak na zvýšení energetické účinnosti, např. budov, pneumatik nebo elektrických spotřebičů.
Odpovídá Zuzana Roithová: Samozřejmě největším úkolem je boj proti globálnímu oteplování a ochrana přírodních zdrojů ( boj s odlesňováním) a její rozmanitosti a také lidské zacházení se zvířaty testování primátů, nehumánní lov tuleňů..... Pro nové období bude klíčová bude implementace Klimatického balíčku, REACH , nakládání s odpady a další legislativy, kterou jsme již schválili. Mým osobním úkolem je také zrušení dnešních omezení pro úsporné nakládání s odpady a využívání úsporných svítidel. V oblasti chemických látek podpořím větší finanční podporu na výzkum alternativních bezpečných látek.
2. Měly by v rámci systému obchodování s emisemi skleníkových plynů (ETS) letecké společnosti nakupovat povolenky v plné výši? Budete podporovat zapojení lodní dopravy do systému ETS?
Odpovídá Jan Březina: Pro letecké společnosti by měla platit stejná pravidla jako pro ostatní povinné subjekty. Zapojení lodní dopravy do systému podporuji.
Odpovídá Zuzana Roithová: a) ANO, b) ANO
3. Měla by být půda chráněna společnou evropskou směrnicí o půdě? Budete její schválení podporovat?
Odpovídá Zuzana Roithová: a) ANO, b) ANO
Odpovídá Jan Březina: Podle mého názoru neměla. V případě půdy si jen těžko představuji její evropský, nebo chtete-li nadnárodní rozměr, který by odůvodňoval akci na úrovni EU. Půda je tedy klasickým příkladem, kdy by regulace měla být ponechána členským státům.
4. Jste nakloněni tomu, aby o sporných environmentálních otázkách bylo možné hlasovat v referendu na celoevropské úrovni?
Odpovídá Jan Březina: Je to zajímavá myšlenka, ale nedokáži si představit její realizaci v praxi. Integrace v evropském měřítku pokročila příliš málo na to, aby případné celoevropské referendum mohlo mít potřebnou legitimitu.
Odpovídá Zuzana Roithová: Nevylučuji to, ale politici by neměli být takto zbaveni odpovědnosti - je v popisu jejich práce hledat správná řešení pro udržitelné životní prostředí.
Proč máte dát SVŮJ HLAS právě kandidátům z KDU-ČSL?
(...) Protože si nepřejete, aby se Vaše děti a vnoučata doslova přiotrávily z některých dětských hraček a potravin vyrobených např. v komunistické Číně.
Úvod
Změna klimatu a oteplování planety vyžadují znovunalezení respektu ke zdrojům přírody. Tyto globální problémy dokážeme řešit jedině společně, to je v Evropské unii.
Prosperita pro každého českého a evropského občana
Naše priority v oblasti prosperity a v boji proti finanční a hospodářské krizi jsou: - podněcování investic do „zelených technologií“ a úspor tak, aby se v budoucnu snížila energetická závislost;
Dostatek kvalitních a zároveň cenově dostupných potravin, bezpečného zboží a služeb
Pro šťastný a spokojený život je třeba zajistit i dostatek kvalitních a zároveň cenově dostupných potravin a nezávadných výrobků a služeb z ostatních odvětví. Naší prioritou je ochrana dětí před nebezpečnými výrobky a službami. Není nám lhostejné, že český i evropský trh zaplavují nekvalitní asijské výrobky či zdravotně závadné potraviny – viz příklad melaninové aféry v Číně. Vadí nám, že občané nedostávají za své peníze odpovídající standard objednaných služeb. Dále usilujeme o to, aby si naše děti hrály jen s bezpečnými hračkami, oblékaly si zdravotně nezávadné oblečení, jedly zdravotně nezávadné potraviny a mohly se bezpečně pohybovat prostředím internetu.
Naše priority v boji proti závadným výrobkům a službám jsou:
? chránit český a evropský trh před zdravotně závadnými potravinami, oblečením, hračkami a dalším zbožím zejména asijské
produkce důslednou kontrolou dovozu zboží;
? zlepšení dostupnosti informací o složení na obalech a etiketách potravin;
? podpoření spotřebitelských organizací, které jsou pro ochranu spotřebitele před závadnými potravinami a dalším nekvalitním
zbožím klíčové;
? zemědělská politika Evropské unie musí najít takovou vnitřní rovnováhu, aby dokázala zabezpečit dostatek co možná nejkvalitnějších potravin zároveň cenově dostupných za podmínky udržení konkurenceschopnosti a trhu;
? chceme podporovat kvalitní českou zemědělskou produkci a výrobky našich potravinářských firem;
? podpora zachování tradičního vinařství jako součásti kulturní identity venkova;
? důstojné zacházení se zvířaty nejen v zemědělské výrobě.
Boj proti oteplování zeměkoule a možnosti získávání energií pro každý den
Globální oteplování je realitou. Budoucnost lidstva závisí na naší schopnosti rozvíjet více udržitelných cest využívajících obnovitelné zdroje. Navíc je třeba počítat s omezením produkce skleníkových plynů, které oteplování také způsobují. Řešení těchto složitých otázek se nachází jedině v odvážném a rychlém rozhodnutí směrem k novým moderním a efektivním technologiím. Současná finanční a ekonomická krize by se měla využít právě k tomu, abychom začali modernizovat své ekonomiky. Musíme je podněcovat k vytváření nových pracovních míst v oborech, které v budoucnu ušetří množství energií potřebných pro další rozvoj lidstva. Zároveň takovouto modernizací pomůžeme zredukovat množství emisí. Energetická politika je pro KDU-ČSL otázkou nejvyšší důležitosti – ovlivňuje nejenom naši ekonomiku, ale dotýká se i naší svobody.
Předkládáme rozumné a účinné řešení bez experimentů, které nepřinesly žádná nebo minimum pozitiv. Naším cílem je taková energetická politika, která se pokusí předejít krizím, které odborníci očekávají v teplárenství již v roce 2014 (omezení domácích zdrojů hnědého uhlí) nebo v roce 2020 v oblasti elektroenergetiky. Česká republika při správně zvolené energetické koncepci pro výrobu elektrické energie může tento problém významně utlumit a posunout ho za horizont roku 2050. V rámci Evropské unie budeme podporovat optimalizaci investičních nákladů na základě mezinárodní spolupráce v energetice, např. vzájemnými dodávkami v distribučních soustavách elektrické energie a v příhraničních městech a obcích i tepelné energie. Podle odhadů nezávislých expertů se minimálně po roce 2020 stane Česká republika dovozcem a nikoliv exportérem elektřiny. Rostoucí spotřebu nenahradí obnovitelné zdroje, které by měly v optimálním případě pokrýt 1/5 spotřeby. Proto KDU-ČSL zahájila debatu o možnostech, které nabízejí bezpečné atomové elektrárny – dle zkušeností zejména z Francie, kde dosahuje jaderná energie celkového podílu na spotřebě energie až 80%. Považujeme jadernou energii za bezpečnější i ze strategického hlediska – zásoby uranu jsou na rozdíl od ropy a zemního plynu v politicky stabilních oblastech světa; dále považujeme jadernou energii za ekologickou – z hlediska produkce CO2 – a za levnou na jednotku vyrobené energie.
KDU-ČSL není lhostejná ke každý rok se opakující situaci s „utažením kohoutků“ plynu v Ruské federaci. Odmítáme, aby Rusko touto formou „prosazovalo“ své zájmy, a neblaze tak ovlivňovalo život mnohých obyvatel Evropy. Jedinou cestou je aktivní hledání vhodných cest ke snížení celkové energetické závislosti na Rusku. V souvislosti s výhledem na zvyšující se spotřebu elektřiny v dalších desetiletích je třeba myslet na nejchudší obyvatele a jasně definovat možnosti řešení tzv. energetické chudoby. Je nepřípustné, aby pro část obyvatel bylo v zimních měsících vytápění jejich domova z finančních důvodů nedostupné!
Naše priority v boji proti klimatickým změnám a v hledání zdrojů energie jsou:
? společná energetická politika EU odstraňující překážky pro trh, snižující monopoly, která otevřením trhu s energiemi sníží jejich ceny a dobudováním sítí umožní diverzifikaci zdrojů a nižší závislost na cenové politice Ruska;
? podněcování Evropy k rozvoji zelených technologií založených na důkladném zkoumání;
? vzrůst podílu obnovitelných zdrojů energie by měl v energetickém mixu do roku 2020 dosáhnout 20%;
? využívání nukleární energie musí být plnohodnotnou součástí boje proti snižování emisí CO2 a prostředkem k posilování energetické soběstačnosti Evropy;
? jasně definovat možnosti řešení tzv. energetické chudoby;
? podpora programů vedoucí ke snižování energetické náročnosti podniků i domácností;
? omezování postavení monopolů v oblasti energií a jejich distribuce pomocí právních pravidel a posílením liberalizace tohoto odvětví;
? podporujeme další zateplování (tepelnou izolací) budov, kterým je možné snížit tepelné ztráty až o 45%, pomocí zvýhodněných úvěrů nebo účelových státních a evropských dotací;
? hledání vhodných cest ke snížení celkové energetické závislosti na Rusku (např. projekt nového plynovodu Nabucco).
reklama