Volby do EP: Strana občanů republiky České podporuje kanál D-O-L
Strana se v EP bude dále snažit o systémové opatření, které by podpořilo místní zásobování a znevýhodnilo neúčelné přemisťování zboží. V žádném případě nepodporují celoevropská referenda o sporných ekologických otázkách.
Podrobné informace o volbách do Evropského parlamentu najdete zde
Odpovědi "Strany občanů republiky České" na anketu EkoListu
Odpovědi nám zaslal předseda strany Tomáš Magnusek.
1. Který z problémů životního prostředí by se měl na úrovni Evropské unie přednostně řešit? Jaké kroky pro řešení tohoto problému chcete podniknout v Evropském parlamentu?
Evropská unie je sama založena na rozvoji konzumu. Její hlavní přínos pro ekologii by měl tedy spočívat ve změně společenské orientace od uměle podněcované spotřeby k pouhému uspokojování potřeb.
2. Má EU dál prosazovat Kjótský protokol jako základní strategii boje proti klimatickým změnám? Pokud ne, jaké nástroje ochrany klimatu má prosazovat?
Protože se jedná o globální otázku, měla by se Evropská unie starat o to, aby tato smlouva byla celosvětově dodržována.
3. Pro jaké konkrétní dopravní stavby na území ČR budete prosazovat financování z peněz EU (např. v rámci programu Transevropských dopravních sítí)? Bude mezi nimi kanál Dunaj - Odra - Labe?
Kanál Dunaj - Odra - Labe považujeme za alternativu silniční dopravě, proto proti jeho financování z prostředků EU nebudeme vystupovat. Dále podporujeme výstavbu obchvatů měst.
4. Jaký postoj má EU zaujmout v otázkách liberalizace světového obchodu. Mají být multilaterální obchodní smlouvy nadřazeny dohodám o životním prostředí? Nebo to má být naopak? Má se o těchto věcech jednat pouze na půdě Světové obchodní organizace (WTO), nebo i v Organizaci spojených národů (OSN)?
Jsme toho názoru, že mezinárodní dohody mají být ve vzjemném souladu a že tedy dohody o liberalizaci obchodu nesmí jít nad rámec toho, co je dohodnuto v oblasti životního prostředí.
5. Snahy členských států EU o ochranu životního prostředí na svém území narážejí na pravidla EU o volném pohybu zboží a služeb (viz např. spor mezi Evropskou komisí a Německem o zálohování nevratných obalů nebo spor mezi Evropskou komisí a Rakouskem o zákaz jízdy kamionů na určitých trasách). Považujete současnou právní úpravu této problematiky za uspokojivou, nebo by měla být posílena práva členských států na ochranu jejich životního prostředí, nebo by naopak měla být posílena zásada volného pohybu zboží a služeb na úkor práva států chránit životní prostředí na svém území?
Nedomníváme se, že pravidlo o volném pohybu zboží by mělo být uplatňováno dogmaticky a bez ohledu na dopady na životní prostředí. Nejsme však nakloněni administrativním regulacím, snažíme se o nalezení systémového opatření, které by například podpořilo místní zásobování a znevýhodnilo neúčelné přemisťování zboží.
6. Jste nakloněni tomu, aby o sporných ekologických otázkách bylo možné hlasovat v referendu na celoevropské úrovni?
V žádném případě. Domníváme se, že o negativní dopady na ŽP se státy a občané musí určitým způsobem dělit a společně se starat o to, aby zátěž byla co nejmenší.
Vybrané pasáže z programu "Strany občanů republiky České"
Sedmibodový program SORČ pro volby do Evropského parlamentu se životním prostředím vůbec nezabývá, krátká zmínka je o životním prostředí v Rámcovém politickém programu strany v bodě šest: Podporujeme svobodný hospodářský život, požadujeme ale ukázněnost a zodpovědnost vůči lidem i životnímu prostředí.
reklama