Volby do EP: Svobodní chtějí alternativu EU
Další informace o kandidujících stranách, hnutích a koalicích, jejich kandidátky, programy a jejich sliby v oblasti životního prostředí najdete na stránce věnované Volbám do Evropského parlamentu 2009. |
Odpovídá předseda strany Petr Mach.
Který z problémů životního prostředí by se měl na úrovni Evropské unie přednostně řešit? Jaké kroky pro řešení tohoto problému chcete podniknout v Evropském parlamentu?
Na úrovni EU by se měly řešit primárně přeshraniční ekologické problémy, jako je znečištění řek, ovzduší a moří. Tyto problémy lze samozřejmě řešit bilaterálně, nicméně EU může sloužit jako platforma.
Měly by v rámci systému obchodování s emisemi skleníkových plynů (ETS) letecké společnosti nakupovat povolenky v plné výši? Budete podporovat zapojení lodní dopravy do systému ETS?
Strana svobodných občanů je proti systému obchodování s povolenkami na emise na úrovni EU. Systém ETS je neefektivní a drahý, měl by být zrušen. Jsme tedy i proti začleňování letecké a vodní dopravy do systému obchodování s povolenkami na emise CO2.
Měla by být půda chráněna společnou evropskou směrnicí o půdě? Budete její schválení podporovat?
Půda narozdíl od vzduchu nemá přeshraniční přesah, jakákoliv legislativa o půdě by tedy měla být řešena výhradně na úrovni členských států.
Jste nakloněni tomu, aby o sporných environmentálních otázkách bylo možné hlasovat v referendu na celoevropské úrovni?
Hlasování v celoevropském referendu je nesmysl. Jednak pro takové referendum neexistuje právní opora, jednak valná část environmentálních problémů nemá celoevropský dopad. Většina obyvatel EU nemá právo diktovat politiku menšině států EU, takže takové referendum by nebylo možno považovat za legitimní.
(..)
4. Chceme mít právo snížit si daně
Svobodní usilují o svobodnou tvorbu cen všech energií bez jakýchkoli dotací a kvót, protože jedině tak můžeme v budoucnosti efektivně řešit náhradu jednoho zdroje energie jiným, výhodnějším, ekologičtějším.
(..)
5. Liberalizace obchodu
Jsme pro liberalizaci obchodu uvnitř EU, zejména pro odstranění produkčních kvót, kdy EU např. zemědělcům nařizuje, kolik čeho smějí produkovat, a pro odstranění zemědělských dotací. Nejspravedlivější a nejefektivnější bude, když nebude žádné dotace dostávat ani český ani rakouský či francouzský zemědělec a když se bude moci každý sedlák soustředit na vlastní hospodaření a nebude muset primárně přemýšlet jaký formulář EU a jak vyplnit, aby mohl přežít „díky“ evropským dotacím.
reklama