Volby do EP: Věci veřejné chtějí levnou a ekologickou jadernou energetiku
Další informace o kandidujících stranách, hnutích a koalicích, jejich kandidátky, programy a jejich sliby v oblasti životního prostředí najdete na stránce věnované Volbám do Evropského parlamentu 2009. |
Odpovídá Jan Hrdina, kandidát do EP.
1) Který z problémů životního prostředí by se měl na úrovni Evropské unie přednostně řešit? Jaké kroky pro řešení tohoto problému chcete podniknout v Evropském parlamentu?
Vyvineme maximální úsilí v prohloubení mezinárodní diskuse o neideologickém řešení globálních klimatických problémů se zapojením klíčových hráčů, Spojených států amerických, Ruska, Číny a rozvojových zemí. Chceme klást důraz především na progresivní technologie a alternativy v klíčových oblastech, zaměřit se tak na prevenci a připravenost.
Prosazujeme racionální podobu ekologického zdanění jako jednoho z nejefektivnějších nástrojů ochrany životního prostředí. Je nutné stanovení základních společných pravidel pro všechny členské státy s důrazem na co nejmenší počet výjimek.
Prosazujeme změnu stávající podoby společné zemědělské politiky, která se životního prostředí přímo dotýká. Ta je založena na dotacích do produkce, které doposud představují přes 30 % rozpočtu Unie a svou výší a strukturou neodpovídají jak zájmům České republiky tak potřebám ochrany životního prostředí. Podporujeme snižovaní těchto prostředků směrem k liberalizaci zemědělského trhu a přirozenému přeorientování na environmentálně šetrné alternativy v zemědělství.
2) Měly by v rámci systému obchodování s emisemi skleníkových plynů (ETS) letecké společnosti nakupovat povolenky v plné výši? Budete podporovat zapojení lodní dopravy do systému ETS?
Obchodování s emisními povolenkami je samo o sobě dosti kontroverzní a nepříliš účinné řešení problému skleníkových plynů. ETS by měla být součástí celého systému „zelené ekonomiky a legislativy“, kde hybnou silou budou nové ekologické technologie. ETS, ekologické zdanění a legislativa by pak měly být účinným stimulem k prosazování a zavádění těchto nových technologií, nikoliv samostatným univerzálním řešením. Otázka tedy není v tom, zda li podporovat plné zapojeni či nezapojení letecké a lodní dopravy do ETS. Pokud určité odvětví znečisťuje, je samozřejmě nutné jej plně zahrnout do celého „zeleného“ systému, nejen ETS tak, aby ekonomicky znevýhodňoval neekologické způsoby a vedl k podpoře těch ekologických a ekonomicky přijatelných, protože nějaký ekologicky a ekonomicky přijatelný způsob dopravy mít musíme. Zapojení do ETS tedy budeme podporovat, ale především jako součást opatření komplexních, účinnějších, která budeme navrhovat.
3) Měla by být půda chráněna společnou evropskou směrnicí o půdě? Budete její schválení podporovat?
Rozhodně ano. Už proto, že České předsednictví EU si jako jeden z cílů stanovilo dosáhnout dohody o této směrnici. Jejím přijetím by se podstatně zlepšila kvalitativní ochrana půdy jak před degradací, tak před kontaminací. Vznikl by rámec pro jednotný právní základ ochrany veškeré půdy. V současnosti jsou totiž v ČR samostatným zákonem chráněny pouze zemědělská a lesní půda, a to ještě nedostatečně, zatímco jiná půda jako taková chráněna není.
4) Jste nakloněni tomu, aby o sporných environmentálních otázkách bylo možné hlasovat v referendu na celoevropské úrovni?
Přímá demokracie je jedním z pilířů našeho volebního programu a rozhodně podporujeme právo společnosti takto rozhodovat. Jsou však otázky, a těch sporných environmentálních je celá řada, ve kterých musí jít politický populismus a ideologie stranou. Prostor zde musí dostat především opora v kvalitním právním systému, široká odborná diskuse a shoda v podobě konečného rozhodnutí. Budeme-li více konkrétní, musíme zapracovat na poměrně chabé objektivnosti médií a nedostatečné informovanosti společnosti. Jinak je problematické uvažovat o tom, že společnost bude v často technicky, ekonomicky a ekologicky složitých nadnárodních otázkách schopna rozhodnout kvalifikovaněji něž „odpovědný“ a „rozumný“ přímo zvolený politik. Ten se ovšem nesmí ostýchat naslouchat jak odborníkům, tak veřejnosti.
Evropské desatero
(...)
9. Podpora bezpečného rozvoje jaderné (= levné a ekologické) energetiky - prosazení užší spolupráci států EU, která povede k větší surovinové nezávislosti na Rusku.
reklama