https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/volby-do-evropskeho-parlamentu-vyhrala-ods-zeleni-propadli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Volby do Evropského parlamentu vyhrála ODS, zelení propadli

8.6.2009 05:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ve volbách do Evropského parlamentu zvítězila ODS se ziskem necelých 31,5 % hlasů. Následovala ji ČSSD, jíž volilo o 9 % lidí méně. Své zástupce v parlamentu budou mít i komunisté (cca 14 % voličů) a lidovci (přes 7,5 % voličů). Další politici, kteří dosud ČR v europarlamentu reprezentovali (jde o kandidáty SNK-ED a dál Janu Bobošíkovou s Vladimírem Železným), neuspěli, i když Suverenita Jany Bobošíkové dosáhla přibližně 4,25 % hlasů, tedy nejvíc ze všech „neúspěšných“ stran. Propadli i Bursíkovi zelení, ještě hůř než oni pak dopadla Demokratická Strana Zelených, mizivého výsledku dosáhlo politické hnutí Zelení. Celkem přišla v ČR o budoucí podobě Evropského parlamentu rozhodovat necelá třetina oprávněných voličů.
 

Sídlo Evropského parlamentu v Bruselu
Sídlo Evropského parlamentu v Bruselu.
Foto: Jan Stejskal/Ekolist.cz

Český statistický úřad oznámil konečné výsledky dnes ráno před čtvrtou hodinou. Z celkového počtu 736 europoslanců jich na ČR připadá 22. Devět z nich bude zastupovat ODS, sedm sociální demokraty, komunisté budou mít poslance čtyři a lidovci dva. Občanští demokraté tak zopakovali svůj úspěch z roku 2004 a obhájili stejný počet křesel. Podobně dopadli i lidovci, za něž v Evropském parlamentu zůstávají i stejní politici (Zuzana Roithová a Jan Březina). Kromě politických uskupení, která se do EP dostat nedokázala, ztratili křesla i komunisté. Oproti minulým volbám v roce 2004 tak v EP z českých stran posílili pouze sociální demokraté (ze dvou na sedm europoslanců).

Ve volbách zcela propadla Strana zelených, která získala jen 2 % hlasů, tedy méně než v minulých volbách do EP v roce 2004. Dokonce i když se sečtou letošní volební výsledky všech zelených stran (tedy Strany zelených, Demokratické Strany Zelených i politického hnutí Zelení), výsledek dá dohromady méně procent, než když Stranu zelených ve volbách do EP v roce 2004 vedl Jakub Patočka. Podle deníku Aktuálně.cz předseda Strany zelených Martin Bursík v reakci na výsledky voleb uvedl, že odstoupí, pokud vedení strany řekne, že by to měl udělat. „Přijímám odpovědnost za výsledek v evropských volbách. Jestliže vedení strany usoudí, že prospěje pro parlamentní volby změna, ve vteřině tohoto rozhodnutí odstoupím z funkce předsedy a uvolním místo jinému. Zároveň jsem připraven nabídnout své služby straně formou kandidatury v některém ze čtrnácti volebních obvodů. Ale to vše se teprve rozhodne při debatě ve vedení strany,“ cituje Aktuálně.cz Martina Bursíka.

Podle předběžných výsledků z celé Evropy, které shromáždil Evropský parlament, by naopak Zelení v EP měli být jedinou ze stávajících frakcí, která v současných volbách posílila. Velký úspěch zaznamenali zelení především ve Francii. Souhrnně v Evropě ztrácely především vládní strany, na jejichž úkor získávala hlasy především všelijaká uskupení nacionalistická a nesnášenlivá vůči cizincům.

Ze všech českých stran, které se do europarlamentu dostaly, měla v oblasti životního prostředí nejpropracovanější program KDU-ČSL. Naopak programy ČSSD a částečně i KSČM se vyjadřovaly spíš obecněji a tuto oblast odbyli několika větičkami. Sociální demokraté například chtěli, „aby životní prostředí zůstalo zachováno dalším generacím“, podobně komunisté říkali „Ne!“ lhostejnosti k životnímu prostředí.

Pokud vynecháme obecné řeči, pak se jako nejpalčivější konkrétní problém, který bylo v oblasti životního prostředí nutné podle kandidujícíh stran řešit, jeví podpora jaderné energetice. V programu pro evropské volby se k ní hlásila ČSSD, KDU-ČSL, KSČM i ODS. Kandidáti o podpoře jádra přitom často psali ve spojitosti s energetickou bezpečností. Energetice se pak ve svých programech nejpodrobněji věnovala ODS a KDU-ČSL. ODS téměř výhradně jako geopolitickému tématu, proto kvůli energetické soběstačnosti prosazovala vedle jádra taky prolomení limitů těžby uhlí „v místech, kde to je vzhledem k řídkému nebo žádnému osídlení možné“. KDU se energetice věnovala víc v souvislosti s ochranou životního prostředí a chtěla Evropu podněcovat k rozvoji zelených technologií založených na důkladném zkoumání. Zároveň se KDU hlásila k evropskému cíli do roku 2020 dosáhnout 20% podílu obnovitelných zdrojů energie v energetickém mixu a taky chtěla podporovat „zateplování (tepelnou izolací) budov pomocí zvýhodněných úvěrů nebo účelových státních a evropských dotací“. Vedle toho se KDU podrobně věnovala ochraně zdraví a spotřebitelů, kde hodlala především uchránit ČR i EU před zdravotně závadnými potravinami a dalšími výrobky hlavně z Asie a zlepšit dostupnost informací o složení na obalech a etiketách potravin. KDU-ČSL se navíc chtěla zasadit i o důstojné zacházení se zvířaty.

Kromě jádra se obě pravicové strany ve svých programech zabývaly i evropskou zemědělskou politikou. Především ODS slibovala její reformu, a to především ve smyslu zrovnoprávnění českých zemědělců a ve směru její celkové liberalizace.

Zástupci ČSSD, KSČM a KDU-ČSL před volbami odpověděli na několik otázek týkajících se životního prostředí v anketě Ekolistu. Odkazy na jejich odpovědi najdete níže.

Další informace:

Volby do EP: ČSSD prosazuje jádro10. května 2009

Volby do EP: KSČM chce ekologickou, ale realistickou energetiku12. května 2009

Volby do EP: Podle KDU-ČSL závisí budoucnost lidstva na obnovitelných zdrojích19. května 2009

ODS na otázky Ekolistu neodpověděla. Její předvolební program byl v době zveřejnění tohoto článku ke stažení zde.


reklama

 
Jan Stejskal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist