https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/volby-do-zastupitelstev-kraju-moravskoslezsky-kraj-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Volby do zastupitelstev krajů: Moravskoslezský kraj

4.11.2004 14:37 | PRAHA (EkoList)
Zájem kandidovat do zastupitelstva Moravskoslezského kraje vyjádřilo přihlášením svých kandidátních listin 21 stran, hnutí a volebních koalic. Z celkového počtu 922 kandidátů budou voliči vybírat 65 zastupitelů. Hlavním tématem volebních programů je boj s nezaměstnaností, ale i rozvoj šetrné turistiky nebo výstavba kanálu Dunaj-Odra-Labe.
 

Životní prostředí

Všechny kandidující strany, jejichž volební program je k dispozici, se shodují na potřebě odstranit staré ekologické zátěže a hledání rovnováhy mezi ekologií a omezením průmyslových, zemědělských a dalších aktivit obyvatel kraje. KDU-ČSL se vyjadřuje pro výstavbu nových průmyslových zón především na území bývalých průmyslových podniků. K tomu se hlásí také KSČM, která by ráda viděla i vyšší vliv nestátních organizací při posuzování staveb z hlediska životního prostředí. Koruna česká, monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska, se chce zasadit v ochraně životního prostředí o obnovení zničeného lesního a půdního fondu, který v minulosti utrpěl industrializací regionu. Naproti tomu ODS navrhuje zvýšit ekonomické využití dřeva jako novou významnou hospodářskou aktivitu kraje. Občanští demokraté také navrhují zvýšit podporu výzkumu a rozvoje technologií šetrných k přírodě, včetně výzkumu využití uhlí, oceli, dřeva a používání nových materiálů.

ČSSD ve svém programu hovoří o potřebě péče o rekreační oblasti Moravskoslezského kraje jako jsou Beskydy, Jeseníky, Poodří, Oderské vrchy, Opavsko a Hlučínsko. S tím souvisí i podpora programů na obnovu a výsadbu zeleně v současných nebo výrobou opuštěných průmyslových areálech a vytvoření rekreačních zázemí měst. ČSSD zároveň prosazuje, aby vlastníci pozemků, kteří budou dotčeni vznikem chráněných lokalit NATURA 2000, získali za své újmy odpovídající náhrady. V otázce sporného území v Dolní Lutiny, kde by měla vzniknout průmysloví zóna a zároveň je tato oblast navržena do soustavy NATURA 2000, se ve volebních programech vyjadřuje pouze ODS. Ta se ovšem staví za podporu průmyslové zóny, neboť "tisíce pracovních míst jsou pro rozvoj Moravskoslezského kraje významnější, než loviště dvanácti dravých ptáků."

V otázce zemědělství se většina stran shoduje na podpoře venkovských oblastí a změnu orientace zemědělců na technické plodiny, které se využívají jako obnovitelný zdroj energie. ČSSD a KDU-ČSL se shodují na ekologickém i sociálním přínosu pro kraj, který znamená pěstování plodin na výrobu energetické biomasy. Důležitým tématem pro tyto dvě strany je i ekozemědělství a agroturistika, která by měla přitáhnout do kraje turisty a zároveň zvýšit počet pracovních příležitostí.

Doprava

Rozvoj kraje všechny dostupné volební program spojují výstavbou dálnice D47. Evropští demokraté ji označili za alfu a omegu Moravskoslezského regionu, ODS chce koordinovat výstavbu tak, aby se dodržel termín dostavby v roce 2008 a byly vybudovány i všechny stavby týkající se dálnice. Tato strana hodlá podporovat konkurenci v silniční nákladní i osobní dopravě s cílem co nejvíce snížit náklady. S ODS se shoduje i ČSSD, KDU-ČSL i KSČM na rekonstrukci páteřních silnic v kraji ve směru na Frýdek-Místek a Třinec (R48) a na Opavu a Krnov (I/11, I/57), včetně souvisejících obchvatů obcí a měst.

KDU-ČSL obrací svou pozornost k modernizaci regionálních železničních tratí navazujících na II. železniční koridor (Ostrava - Opava a Ostrava - Frýdek-Místek) a modernizaci uzlových železničních stanic (Bohumín a Ostrava-Svinov). Podporuje také rozšíření stávajícího Ostravského dopravního integrovaného systému (ODIS) se zavedením jednotného tarifního systému na regionální železniční, autobusovou a městskou dopravu na území celého kraje, což prosazuje i ČSSD. KDU-ČSL je také jasně proti eventuální výstavbě vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, který označuje jako megalomanský. Koruna česká by také ráda viděla dálnici již dostavěnou, zároveň se jí ale nelíbí zvýšená kamiónová doprava, která by se podle českých monarchistů měla přesunout na železnici.

Politické strany, hnutí a koalice kandidující do voleb do zastupitelstva Moravskoslezského kraje

Česká strana sociálně demokratická
České hnutí za národní jednotu Evropští demokraté
Helax - Ostrava se baví
Komunistická strana Čech a Moravy
Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska)
Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová
Morava
Národní sjednocení
NEZÁVISLÍ
Občanská demokratická aliance
Občanská demokratická strana
Pravý Blok - strana za ODVOLATELNOST politiků, REFERENDA a PŘÍMOU demokracii WWW.CIBULKA.NET
Republikáni Miroslava Sládka
SNK sdružení nezávislých
Strana práce
Strana pro otevřenou společnost
Strana zdravého rozumu
Strana zelených
SVOBODNÍ
Unie svobody - Demokratická unie


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist