https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/votice-pristi-rok-otevrou-biokoupaliste-za-30-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Votice příští rok otevřou biokoupaliště za 30 milionů korun

23.10.2019 00:10 | VOTICE (ČTK)
Votice na Benešovsku budují poblíž rybníka Pilař biokoupaliště, na příští sezonu by mělo být připravené. / Ilustrační foto
Votice na Benešovsku budují poblíž rybníka Pilař biokoupaliště, na příští sezonu by mělo být připravené. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Město Votice
Votice na Benešovsku budují poblíž rybníka Pilař biokoupaliště, na příští sezonu by mělo být připravené. Náklady jsou kolem 30 milionů korun bez DPH, na stavbu bude možné uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty. Do budoucna chce město areál rozšířit o volnočasové centrum s hřištěm pro plážový volejbal, posilovacími stroji, umělou divokou řekou a dalšími atrakcemi, řekl minulý týden novinářům starosta Jiří Slavík (TOP 09).
 

Vodu v nádrži mají čistit rostliny a řasy, chemické látky se do ní nebudou přidávat. Slavík poukázal na to, že přírodní koupaliště má nižší náklady na provoz a je vhodnější pro alergiky.

"Předpokládáme, že ten areál se bude dál rozvíjet, koupaliště je základ. Máme tam další pozemky, mělo by tam být větší volnočasové centrum. Případně není problém tam udělat další nádrž, prostor tam na to je," uvedl starosta.

Původně mělo být koupaliště otevřeno v letošní sezoně, výběrové řízení se ale protáhlo. Nyní se už však podle Slavíka staví naplno. "V tuto chvíli je prostavěno asi deset milionů korun, stavíme budovu se zázemím, dokončují se čisticí zóny a betonují se nádrže, které následně budou odizolovány, aby mohly příští rok na jaře fungovat," řekl starosta.

V areálu vznikají tři propojené nádrže, největší je dlouhá přes 40 metrů a na šířku má více než 20 metrů. Na zimu se koupaliště nebude vypouštět a bude možné ho využívat jako ledovou plochu k bruslení.

Město s 4500 obyvateli nemá koupaliště již desítky let. Přišlo o něj kvůli výstavbě přeložky silnice kolem města, nové pak už nevzniklo. Z průzkumů mezi veřejností podle Slavíka vyplynulo, že lidé by si koupaliště přáli. Část zastupitelů byla proti koupališti, domnívala se, že projekt je příliš nákladný. Někteří prosazovali výstavbu krytého bazénu. Jeho provoz by ale byl podle Slavíka pro město ekonomicky neúnosný.

Nyní je podle starosty nejvhodnější doba na výstavbu, protože se městu ekonomicky daří a v uplynulých letech si na koupaliště ušetřilo. V minulém plánovacím období bylo na podobné akce možno čerpat peníze z Evropské unie, nyní už to ale možné není.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist