https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vsetin-zakazal-kvuli-suchu-odebirat-vodu-z-toku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vsetín zakázal kvůli suchu odebírat vodu z toků

26.7.2022 00:56 | VSETÍN (ČTK)
Lidé nemohou z toků odebírat vodu k zalévání zahrad, napouštění nádrží, bazénů či zavlažování všech druhů sportovišť.
Lidé nemohou z toků odebírat vodu k zalévání zahrad, napouštění nádrží, bazénů či zavlažování všech druhů sportovišť.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vsetín zakázal odběr vody z řek a potoků. Důvodem je dlouhotrvající teplé počasí bez srážek a pokles hladin povrchových vod, které jsou momentálně na hranici hydrologického sucha, sdělila mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková. Nařízení platí pro vodní toky v celém území obce s rozšířenou působností Vsetín ode dneška do odvolání.
 

Lidé nemohou z toků odebírat vodu k zalévání zahrad, napouštění nádrží, bazénů či zavlažování všech druhů sportovišť. Zákaz odebírání vody se týká Vsetínské Bečvy, Jasenického potoka, Jasenky, Rokytenky, Semetínského potoka a Vsetínského náhonu, včetně jejich přítoků.

"Ve většině případů momentálně protéká koryty místních toků extrémně málo vody a dochází ke kyslíkovému deficitu a úhynu ryb, dále také k hygienickým závadám a zhoršení životního prostředí. Omezení odběru povrchových vod je nutné ve veřejném zájmu pro zajištění základní ekologické funkce vodního toku, a to v souladu s doporučením správce povodí Povodí Moravy, vydaným 21. července," uvedla vedoucí odboru životního prostředí Jindra Tesařová. Klesají také hladiny podzemních vod ve studních, voda z nich by proto měla být využívána zejména k pití a pro osobní hygienu.

Sucho a nízké průtoky trápí podle webu Povodí Moravy také další toky ve Zlínském kraji.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist