https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vsetin-zkousi-bojovat-s-premnozenym-jmelim-na-stromech-postrikem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vsetín zkouší bojovat s přemnoženým jmelím na stromech postřikem

15.3.2017 11:36 | VSETÍN (ČTK)
Vsetínská radnice zkouší bojovat proti přemnoženému jmelí na stromech pomocí speciálního postřiku.
Vsetínská radnice zkouší bojovat proti přemnoženému jmelí na stromech pomocí speciálního postřiku.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Hans / Pixabay
Vsetínská radnice zkouší bojovat proti přemnoženému jmelí na stromech pomocí speciálního postřiku. Zapojila se do pilotního projektu, v kraji se ho účastní i Zlín a Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku. Díky postřiku jmelí odumře a upadne, metoda je rychlejší, levnější a šetrnější pro stromy, nemusí trpět častými ořezy, řekl dnes ve Vsetíně novinářům Jiří Poulík, vedoucí provozu společnosti Safe Trees z Rosic u Brna, která se zabývá také údržbou a hodnocením stromů.
 

Odumření a odpadnutí jmelí způsobí látka obsahující růstový regulátor využívaný v zemědělství. Pokud stromy nemají v době postřiku listy, nijak jim podle Poulíka neublíží. "V republice je to novinka, začali jsme to aplikovat loni. V zahraničí se to používá, například v Americe již léta," řekl Poulík. Účinnost postřiku by měla být vidět na přelomu jara a léta.

Výhoda metody je podle něj také v tom, že zatímco po odřezání poloparazitní jmelí většinou na místě znovu naroste, po postřiku by se opětovný růst měl snížit o 70 procent. Metoda by měla být i levnější, ošetření většího stromu klasickým ořezem stojí podle Poulíka asi pět tisíc korun, využití postřiku vyjde na polovinu. Práce je také rychlejší.

Pracovníci firmy dnes ve Vsetíně ošetřili první dva stromy, lípu a jabloň, v dalších dnech je čeká ještě dalších osm stromů. "Nejvíce jmelím trpí lípa srdčitá, je ho teď ve Zlínském a Moravskoslezském kraji mnoho," uvedl Poulík. Dodal, že se výsledky pilotního projektu vyhodnotí a poté se rozhodne, zda bude lepší plošně dát přednost postřiku před ořezem jmelí.Nový způsob likvidace vyzkouší i zlínská radnice. "Jmelí je přemnožené zejména v centru města, v některých lokalitách na Jižních Svazích nebo podél Dřevnice, tam jde ale o pozemky Povodí Moravy," řekl mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Jmelí likviduje také Valašské Meziříčí. "V minulých letech probíhala ve městě likvidace jmelí u solitérních stromů nebo malých skupin stromů. V letošním roce bychom chtěli začít ošetřovat stromy plošně ve větším počtu. Novou metodu likvidace jmelí postřikem jsme zaregistrovali a její využití do budoucna zvažujeme," řekla mluvčí radnice Renata Votrubová. Využití postřiku zvažuje také Rožnov pod Radhoštěm.

V Uherském Hradišti jmelí napadá zejména staré, oslabené stromy, zejména lípy, topoly a javory. "Proti jmelí město zasahuje aktuálně případnými ořezy. O boji proti jmelí metodou postřiků zatím neuvažovalo. Staré, napadené stromy jsou postupně nahrazovány novou výsadbou," řekl mluvčí radnice Jan Pášma.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jana Kuncová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist