https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vut-bude-zkoumat-pritomnost-leciv-pesticidu-hormonu-nebo-mikroplastu-v-brnenske-vode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

VUT bude zkoumat přítomnost léčiv, pesticidů, hormonů nebo mikroplastů v brněnské vodě

28.8.2020 01:47 | BRNO (ČTK)
VUT bude jednou měsíčně odebírat vzorky na několika místech ze zdroje pitné vody i z vody odpadní a kanalizační sítě.
VUT bude jednou měsíčně odebírat vzorky na několika místech ze zdroje pitné vody i z vody odpadní a kanalizační sítě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvalitu vody v Brně budou zkoumat odborníci z Vysokého učení technického (VUT), zjistí přítomnost znečišťujících látek. Budou se tak podílet na projektu, který vzešel od obyvatel města z participativního rozpočtu. Město za něj zaplatí téměř tři miliony korun. Výsledkem ročního měření bude studie o přítomnosti znečišťujících látek jak v pitné vodě ve vodovodu, tak na výstupu z čističky.
 

Předloňský ročník participativního rozpočtu Dáme na vás vyhrál s více než 2500 hlasy nápad Zdeňka Herblicha. Projekt předpokládá, že v pitné vodě zůstávají nežádoucí látky, které nynější čisticí procesy nedokážou zachytit. Může jít například o zbytky léků, pesticidů, hormonů nebo o mikroplasty.

VUT bude jednou měsíčně odebírat vzorky na několika místech ze zdroje pitné vody i z vody odpadní a kanalizační sítě. "S kvalitou vody souvisí zdraví člověka, což je v této době obzvláště důležité. Studie ukáže, jaká situace se znečištěním vody opravdu je a zda jsou stávající procesy schopny se s tím vypořádat," řekl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Uvedl také, že se pro zajištění kvalitní vody budou případně hledat nová řešení.

O brněnskou pitnou i odpadní vodu se starají Brněnské vodárny a kanalizace, což je firma vlastněná městem a francouzskou společností Suez Enviroment. Pitná voda pochází z podzemního zdroje v Březové nad Svitavou a Vírské nádrže.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist