https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyborny-redistributivni-platba-narovnala-podminky-malym-zemedelcum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výborný: Redistributivní platba narovnala podmínky malým zemědělcům

28.3.2024 17:42 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Předběžné hodnocení výsledků společné zemědělské politiky za loňský rok ukazuje, že změna nastavení takzvané redistributivní platby tak, aby zemědělské podniky získávaly peníze na prvních 150 hektarů obhospodařované půdy, narovnalo podmínky malých farmářů. Zároveň jsou ale vidět propady u středních podniků, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Nové nastavení redistributivní platby podle Agrární komory ČR však způsobilo to, že zemědělské podniky se začaly účelově dělit, aby na podporu dosáhly i vícekrát, řekl ČTK její prezident Jan Doležal.
 

"S podporou menších podniků jsme z mnoha důvodů jednoznačně souhlasili. Nemůžeme ale souhlasit s tím, jakým způsobem byla redistributivní platba na jejich podporu nastavena, protože to poškozuje všechny ostatní," uvedl Doležal.

Z analýzy Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) k prvnímu roku společné zemědělské politiky, kterou dnes Výborný a ředitel Štěpán Kala představili novinářům, vyplývá, že počet žadatelů o redistributivní platbu s výměrou 100 až 150 hektarů loni se meziročně zvýšil o 24 procent na 1800, tedy o několik set. V kategorii podniků do pěti hektarů naopak nastal pokles asi o šest procent. "To lze vysvětlit tak, že některé podniky se účelově rozdělily, aby vypadaly menší, a naopak drobní se začali slučovat," uvedl Doležal.

To, že se drobné podniky spojovaly, ministerstvo zemědělství podle mluvčího Vojtěcha Bílého nerozporuje. Úřad ale nesouhlasí s tím, že by se ty velké rozdělovaly, řekl Bílý ČTK. Agrární komora si podle něj předběžné hodnocení společné zemědělské podniky za loňský rok špatně vyložila. Ministr Výborný dnes na tiskové konferenci uvedl, že Státní zemědělský intervenční fond nevyplatil zhruba 100 žádostí, které považuje za podezřelé z důvodu účelového jednání pro získání redistributivní platby.

K nastavení redistributivní platby se dlouhodobě negativně staví také Zemědělský svaz. Naopak Asociace soukromého zemědělství (ASZ) ho vítá. "Pomohla (redistributivní platba) většině zemědělských podniků v ČR. I podle oficiálních dat z ÚZEI je zcela zřejmé, že její nastavení je správné a optimální," řekl dnes ČTK předseda ASZ Jaroslav Šebek.

MZe v současné době naplánuje redistributivní platbu měnit, uvedl už dříve Výborný. Středním, ale i menším podnikům chce pomoci slevami na sociálním pojištění, kdy pro příští rok zemědělcům slíbil dvě miliardy korun, nebo navýšením investiční obálky o 1,5 miliardy korun. Nová podoba redistributivní platby platí od minulého roku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist