Výborný: Redistributivní platba narovnala podmínky malým zemědělcům
"S podporou menších podniků jsme z mnoha důvodů jednoznačně souhlasili. Nemůžeme ale souhlasit s tím, jakým způsobem byla redistributivní platba na jejich podporu nastavena, protože to poškozuje všechny ostatní," uvedl Doležal.
Z analýzy Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) k prvnímu roku společné zemědělské politiky, kterou dnes Výborný a ředitel Štěpán Kala představili novinářům, vyplývá, že počet žadatelů o redistributivní platbu s výměrou 100 až 150 hektarů loni se meziročně zvýšil o 24 procent na 1800, tedy o několik set. V kategorii podniků do pěti hektarů naopak nastal pokles asi o šest procent. "To lze vysvětlit tak, že některé podniky se účelově rozdělily, aby vypadaly menší, a naopak drobní se začali slučovat," uvedl Doležal.
To, že se drobné podniky spojovaly, ministerstvo zemědělství podle mluvčího Vojtěcha Bílého nerozporuje. Úřad ale nesouhlasí s tím, že by se ty velké rozdělovaly, řekl Bílý ČTK. Agrární komora si podle něj předběžné hodnocení společné zemědělské podniky za loňský rok špatně vyložila. Ministr Výborný dnes na tiskové konferenci uvedl, že Státní zemědělský intervenční fond nevyplatil zhruba 100 žádostí, které považuje za podezřelé z důvodu účelového jednání pro získání redistributivní platby.
K nastavení redistributivní platby se dlouhodobě negativně staví také Zemědělský svaz. Naopak Asociace soukromého zemědělství (ASZ) ho vítá. "Pomohla (redistributivní platba) většině zemědělských podniků v ČR. I podle oficiálních dat z ÚZEI je zcela zřejmé, že její nastavení je správné a optimální," řekl dnes ČTK předseda ASZ Jaroslav Šebek.
MZe v současné době naplánuje redistributivní platbu měnit, uvedl už dříve Výborný. Středním, ale i menším podnikům chce pomoci slevami na sociálním pojištění, kdy pro příští rok zemědělcům slíbil dvě miliardy korun, nebo navýšením investiční obálky o 1,5 miliardy korun. Nová podoba redistributivní platby platí od minulého roku.
reklama