https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vycerpana-ledni-medvedice-z-norilska-se-ma-zotavit-v-zoo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vyčerpaná lední medvědice z Norilska se má zotavit v zoo

24.6.2019 00:20 | MOSKVA (ČTK)
Dvouletá samice působila apaticky a zjevně nemocně; hodiny ležela na zemi na předměstí Norilsku a jen občas se zvedla a čenichala kolem sebe, zda nenajde potravu.
Dvouletá samice působila apaticky a zjevně nemocně; hodiny ležela na zemi na předměstí Norilsku a jen občas se zvedla a čenichala kolem sebe, zda nenajde potravu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vyhladovělá a vysílená lední medvědice, která minulou neděli doputovala do průmyslového města Norilsk na severu Sibiře, stovky kilometrů od svého přirozeného prostředí v Arktidě, byla v pátek přepravena do zoologické zahrady v Krasnojarsku, aby se zde zotavila.
 

"Medvědice dostává veškeré potřebné ošetření a zdravou stravu," uvedla v komuniké ropná společnost Rosněfť, která se o přepravu šelmy z Norilska do Krasnojarsku postarala. Specialista uspal medvědici ještě ve čtvrtek, v pátek odletěla do Krasnojarska.

Dvouletá samice působila apaticky a zjevně nemocně; hodiny ležela na zemi na předměstí Norilsku a jen občas se zvedla a čenichala kolem sebe, zda nenajde potravu. Podle Olega Kraševského, místního odborníka na divoká zvířata, zvíře působilo příliš slabě, než aby se mohlo vrátit do volné přírody. Obyvatelé města známého zpracováním niklu si chodili medvědici fotografovat, zatímco policie se snažila, aby se k ní lidé moc nepřibližovali.

Nebylo jasné, proč šelma do města čítajícího asi 180.000 obyvatel zamířila. Podle Kraševského je možné, že se medvědice ztratila, protože zřejmě špatně vidí. Podle místních ochránců přírody se lední medvěd v Norilsku naposledy objevil před 40 lety. Město leží asi 400 kilometrů od obvyklých lovišť ledních medvědů.

V důsledku změny klimatu lední medvědi ztrácejí své přirozené životní prostředí v polárních oblastech a vydávají se za potravou na pevninu. Dostávají se tak častěji do obydlených oblastí a do styku s lidmi. Úřady na ruském souostroví Nová země v Severním ledovém oceánu letos v únoru vyhlásily stav nouze poté, co se k lidským sídlům stáhl velký počet ledních medvědů hledajících potravu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist