https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vychazi-nove-cislo-casopisu-nase-priroda-012011
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Vychází nové číslo časopisu Naše příroda - 01/2011

11.2.2011 09:52 (Naše příroda)
V letošním prvním čísle časopisu Naše příroda se s panem Kusolitsem vypravíte za vyhladovělými zubry do Polska.
V letošním prvním čísle časopisu Naše příroda se s panem Kusolitsem vypravíte za vyhladovělými zubry do Polska.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V letošním prvním čísle časopisu Naše příroda se s panem Kusolitsem vypravíte za vyhladovělými zubry do Polska (na Slovensku je jich málo, tam je raději nepronásledujte), poodhalíte s čelovkou tajemství podzemních pískovcových labyrintů a objevíte tichou krásu předjarních Lužických hor v doprovodu Martina Janošky. Nebudete už se muset rozčilovat nad kuním trusem na rohožce přede dveřmi, neboť Ivan Kňaze vám povypráví o tom, jak lze soužití s kunou skalní brát s humorem a nadsázkou. Pohled na zlaté kvítky hlaváčku jarního vás také určitě zahřeje, a pokud nezabere ani to, nezbývá, než se prozatím uvést do „nepravého“ zimního spánku dle receptu Ľubora Čačka…
 

Za zubry do Polska /Jan Kusolits
„Setkání s volně žijícími zubry v Knyszynském pralese byl nezapomenutelný zážitek. Jednou se mi podařilo dostat se asi na 20 m k šesti zubrům. Chodit blíž nemá smysl, poněvadž zubři buď utečou anebo – což je horší – mohou zaútočit, a to zvláště tehdy, když mají mláďata nebo když narazíte na starého býka samotáře. Je to obrovské, asi 3,5 m dlouhé a téměř 2 m vysoké zvíře dosahující hmotnosti až 1 tuny. Přímo od hlavy mu odstávají nevelké, v průřezu kulaté rohy a stáčejí se nahoru, špičkami poněkud dopředu. Postavou se podobá severoamerickému bizonovi.“

Soužití s kunou skalní / Ivan Kňaze
„Utíkal jsem dolů z půdy za nimi. Honička nepřestávala. Jednou dobíhá samici jeden samec a po chvíli zase druhý. Ani jeden se však, co jsem viděl, samice nedotkl. Chvílemi zůstali samci zase proti sobě, cenili zuby a zvláštně nadouvali hrudník, jako by chtěli zastrašit soka. Střety samců se neobešly ani bez skřeků, vrčení a pištění. Pak se situace poněkud zklidnila, jeden samec se cítil více ohrožen, s jakousi pokorou vydával žalostnější signál s bolestným přízvukem. Bylo již zjevně vidět, že mele z posledního, nakonec vysoce zavyl a uprchl ze hry.“

Obsah čísla 1/2011:

Mravenec lužní / Mladen Kaděra
Za zubry do Polska / Jan Kusolits
Soužití s kunou skalní / Ivan Kňaze
Tajemství zimního spánku / Ľubor Čačko
Naše stromy – javor mléč / Ivana Buttry
Hlaváček jarní, žlutý posel jara / Ivana Vojkovská
Setkání s orlovcem / Petr Korelus
Předjarní Lužické hory / Martin Janoška
Do přírody s Janou Kirschner / Tomáš Vynikal
Jedlé dary přírody – řeřišnice hořká / Květa Šimková
Podzemní labyrinty v pískovci / Dana Součková a Tomáš Prokeš
Kámen barvy krve holubičí / Hana a Vladimír Motyčkovi


reklama

Další informace |
Celé číslo časopisu si můžete prolistovat ZDE. Více informací včetně plných verzí vybraných článků naleznete na www.nasepriroda.cz.
Naše příroda

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist