https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vychazi-nove-cislo-casopisu-nase-priroda-62010
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Vychází nové číslo časopisu Naše příroda - 6/2010

10.12.2010 10:10 (Naše příroda)
Obálka časopisu Naše příroda 6/2010
Obálka časopisu Naše příroda 6/2010
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zima vtrhla do našich krajin tak náhle, že mnozí sotva stihli za sebou zavřít dveře, když před ní prchali do tepla svých domovů. Ale i zimní příroda má svá kouzla a o některých z nich se můžete dočíst také v prosincovém čísle Naší přírody, která právě vychází. Navštívíme společně ledové království v Pulčínských skalách na východní Moravě, vypravíme se do zimních Broumovských stěn a povíme si něco o lišce, jejíž rezavá srst vyniká zvlášť na bělostném sněhu. Připomeneme si, jak na našem území v minulosti řádili lvi a jaguáři, ale podíváme se i na rostliny, tentokrát velmi velmi zblízka, až do nitra jejich květenství.
 

Liška obecná – skrytě žijící lovec / Antonín Košnář
„Liška obecná (Vulpes vulpes) je naší nejběžnější divoce žijící psovitou šelmou vyznačující se vysokou mírou inteligence. Vždyť kdo by neznal nějakou tu bajku či pohádku, ve které vystupuje jako symbol moudrosti lstivá „kmotra“ liška. Přestože jsou stavy tohoto našeho predátora dlouhodobě vysoké, existuje jen malé procento běžných návštěvníků lesa, kteří ji mohli za svého života spatřit. Málokteré zvíře totiž myslí tolik na svou bezpečnost. Obezřetnost při každém svém pohybu a důmyslné využívání okolního terénu dělá z lišek takřka neviditelné lovce.“

Velké vymřelé kočkovité šelmy České republiky / Daniel Madzia
„Kočkovité šelmy jsou úchvatnými predátory, jež lidstvo fascinují již od nepaměti. Nejstarší známí zástupci velkých koček zde žili před 25 miliony lety, avšak v porovnání se současností byly v dávné minulosti jejich počty mnohem vyšší. Celá řada kočkovitých šelem, včetně známých šavlozubých koček, se totiž kdysi vyskytovala i na území dnešní České republiky, kde jistě představovala nepostradatelnou složku tehdejších ekosystémů.“

Obsah čísla 6/2010:

Kudlanka a pakudlanka – rytíři české přírody / Mladen Kaděra
Velké vymřelé kočkovité šelmy České republiky / Daniel Madzia
Liška obecná – skrytě žijící lovec / Antonín Košnář
Skrytá krása rostlin / Hana a Vladimír Motyčkovi
Digiscoping / Adolf Goebel a Robert Doležal
Zimními Broumovskými stěnami / Martin Janoška
V ledovém království skal / Pavel Sušeň
Fotosoutěž 2010 – vyhodnocení
Popenec břečťanovitý / Květa Šimková
Rorýsi v domě / Kateřina Heczková
Nový prales / Jiří Antl
Chráněné kopce Špičáky / Jan Vítek

Více informací o časopisu Naše příroda naleznete na www.nasepriroda.cz.


reklama

Naše příroda

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist