https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vychodoceske-muzeum-pokaci-stoletou-lipu-nocovali-na-ni-pavi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Východočeské muzeum pokácí stoletou lípu. Pávi, kteří na ní nocovali, dostanou bidlo

9.1.2017 10:45 | PARDUBICE (ČTK)
Východočeské muzeum v Pardubicích musí pokácet stoletou lípu. Stabilizační zásahy botaniků kdysi košatý strom nezachránily. Strom je oblíbeným nocovištěm pávů, dostanou proto náhradu. Informovala o tom Kateřina Procházková z muzea.
 

Pávy muzeum chová od roku 1994. Zpočátku hřadovali na lešení postaveném kolem zámeckých budov, poté si ptáci k odpočinku a nočnímu spánku vybrali právě lípu.

"Na jaře dostanou nové bidlo v pávinci a čas ukáže, zda jej přijmou za své nebo si k nocování vyberou některý ze stávajících stromů," uvedla Procházková.

Lípa není v dobrém stavu už několik let. Kmen a větvě jsou napadané dřevokaznými houbami. Poprvé v roce 2010 botanici zredukovali větve. Po čtyřech letech provedli rozsáhlejší rekonstrukci koruny a dendrologové provedli tomografické měření.

"Zdravotní stav byl dle tomografu vyhodnocen jako uspokojivý. V následujících letech se však rozvinula houbová nákaza, postupně začaly zasychat pupeny a dramaticky ubyly nové výhony," uvedla muzejní botanička Lenka Šafářová.

Odborníci proto rozhodli o jejím skácení, podle Šafářové je stabilita lípy značně narušená a mohla by ohrozit návštěvníky zámku.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist