https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vydaje-fondu-zivotniho-prostredi-by-mely-byt-pristi-rok-34-54-miliardy-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výdaje fondu životního prostředí by měly být příští rok 34,54 miliardy korun

17.10.2022 00:14 | PRAHA (ČTK)
Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) by měl příští rok vydat 34,54 miliardy korun, schválila vláda. Příjmy by měly činit 32,25 miliardy korun. Letošní rozpočet fondu činí 27,55 miliardy, očekávané příjmy jsou 33,5 miliardy korun.
 

Největší podíl příjmů fondu pro příští rok, 28 miliard korun, tvoří Modernizační fond, který má pomoci s přechodem tuzemské energetiky na ekologické zdroje. V případě Národního plánu obnovy (NPO) předkládací dokument uvádí příjem 720 milionů korun. Podle materiálu se však bude jednat o zvýšení na požadovanou částku 7,1 miliardy. Fond v souvislosti s tím také požádal ministerstvo financí o zvýšení příjmových a výdajových limitů.

Zhruba miliardu by pak měl fond dostat z poplatků za ukládání odpadů na skládky, téměř 465 milionů pokryje příspěvek z rozpočtu ministerstva životního prostředí (MŽP) na program Nová zelená úsporám. Platby za odběr podzemní vody by měly dosáhnout 310 milionů korun, 325 milionů korun budou náhrady od MŽP za výdaje spojené se správou dotací z evropského Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Jejich rozdělování má fond na starost. Na spolufinancování a správu dotací z Norských fondů má fond získat 266 milionů korun. S příjmem 200 milionů pak například fond počítá z poplatku za znečišťování ovzduší a 750 milionů má plynout ze složkových příjmů a další činnosti fondu.

Většina výdajů půjde také z Modernizačního fondu - 23 miliard korun. A přes 6,5 miliardy by měl pokrýt Národní plán obnovy. "Mezi další hlavní výdaje patří Národní program Životní prostředí (NPŽP), který doplňuje další dotační programy administrované fondem, především Operační programy Životní prostředí 2014+ a 2021+ a tzv. Norské fondy," napsala pak ČTK za MŽP Dominika Pospíšilová. Výdaje z NPŽP budou 3,44 miliardy korun. Cílem podpory je přispět na projekty pro efektivní a šetrné využití přírodních zdrojů, nápravu škod na životním prostředí, adaptační opatření na změnu klimatu ale třeba i osvětu ohledně ochrany životního prostředí. Výdaj 361 milionů korun je spjatý s opatřeními k dotacím z Norských fondů, 342,2 milionu korun pak obsáhnou půjčky na kofinancování projektů OPŽP.

Provoz kanceláře fondu spolkne 750 milionů korun. Fond má podle materiálu v současnosti 595 zaměstnanců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist