https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vypousteni-prehrady-v-liberci-zacne-za-tyden-bez-vody-bude-nadrz-do-roku-2025
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vypouštění přehrady v Liberci začne za týden, bez vody bude nádrž do roku 2025

13.9.2022 00:27 | LIBEREC (ČTK)
Vodní nádrž Harcov, nazývaná také vodní nádrž Starý Harcov, Harcovská přehrada či Liberecká přehrada, je přehradní nádrž v údolí libereckého Harcovského potoka v místní části Liberec V-Kristiánov. Její hráz má výšku 20,5 metru, je 157 metrů dlouhá a její koruna se nachází 13 metrů nad okolním terénem. Je schopná zadržet maximálně 630 000 m3 vody. Přehrada zadržuje vodu z povodí 14,78 km2.
Vodní nádrž Harcov, nazývaná také vodní nádrž Starý Harcov, Harcovská přehrada či Liberecká přehrada, je přehradní nádrž v údolí libereckého Harcovského potoka v místní části Liberec V-Kristiánov. Její hráz má výšku 20,5 metru, je 157 metrů dlouhá a její koruna se nachází 13 metrů nad okolním terénem. Je schopná zadržet maximálně 630 000 m3 vody. Přehrada zadržuje vodu z povodí 14,78 km2.
Vypouštění přehrady Harcov v Liberci kvůli opravě začne v pondělí příští týden. Vypouštění potrvá asi měsíc a nádrž bude prázdná po celou dobu rekonstrukce, tedy do poloviny roku 2025, informovala mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
 

"Termín začátku vypouštění byl oproti původním předpokladům posunut až na druhou polovinu září na základě výsledků monitoringu kvality vody. Na počátku září byla zjištěna ještě relativně vysoká teplota vody v celé nádrži a deficit kyslíku u dna. Pro ryby a vodní živočichy bude příznivější, když s příchodem podzimu teplota vody před začátkem vypouštění poklesne," uvedla Bendová. Pracovníci Povodí Labe budou podle ní sledovat teplotu vody, obsah kyslíku a další parametry i v průběhu vypouštění. "Rychlost vypouštění se bude přizpůsobovat výsledkům tak, aby byla eliminována případná rizika úhynu vodních živočichů v nádrži a níže po toku Harcovského potoka," dodala.

Ryby vypuštění přehrady přežijí. Výlov a přemístění do jiných vhodných nádrží bude mít na starost rybářský svaz. "Ryby nejsou určeny k prodeji, během výlovu nebude možné ryby koupit," uvedla Bendová. Výlov je plánovaný na 15. a 16. října.

Přehrada Harcov potřebuje opravit prosakující zděnou hráz, podloží pod ní i opěrnou zeď na pravém břehu přehrady, kudy vede promenádní cesta. Po rekonstrukci bude schopna lépe chránit Liberec při vydatných deštích, poradí si s mnohem většími průtoky vody než nyní. Po dobu rekonstrukce bude vodní nádrž vypuštěna, aby bylo možné provést komplexní úpravu návodního líce a předsypu hráze a ze dna nádrže odstranit zhruba 26 000 metrů krychlových nánosů bahna a nefunkční železobetonové konstrukce. Zároveň dělníci opraví i 743 metrů pravobřežní zdi vedoucí od hlavní hráze k penzionu Bílý Mlýn. Oprava bude stát 388 milionů korun bez DPH.

Přehrada v Liberci, která byla dokončena v roce 1904 podle projektu Otto Intzeho z německých Cách, je kulturní památkou. Její obnova je spolufinancována z fondů Evropské unie. "Po dohodě s památkovým ústavem bude po dokončení stavby ve volně přístupném prostoru přehrady instalována část technického zařízení, které bylo součástí historické technologie," dodala Bendová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist