https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyprahle-travniky-by-mohly-v-krnove-nahradit-louky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vyprahlé trávníky by mohly v Krnově nahradit louky

15.6.2020 12:01 | KRNOV (ČTK)
Prosadit výsadbu luk nebo méně časté kosení v bytové zástavbě pravděpodobně nebude jednoduché. V loňském roce město omezilo kosení u spodní části kosteleckého parku u řeky, což se okamžitě setkalo s negativní odezvou. Množily se stížnosti především od pejskařů, kteří do parku často chodí na procházky. Poukazovali na nemožnost venčení psů a zvýšený výskyt klíšťat.
Prosadit výsadbu luk nebo méně časté kosení v bytové zástavbě pravděpodobně nebude jednoduché. V loňském roce město omezilo kosení u spodní části kosteleckého parku u řeky, což se okamžitě setkalo s negativní odezvou. Množily se stížnosti především od pejskařů, kteří do parku často chodí na procházky. Poukazovali na nemožnost venčení psů a zvýšený výskyt klíšťat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | www.krnov.cz
Vyprahlé trávníky by mohly v Krnově nahradit v příštích letech louky, které jsou mnohem méně náročné na vodu. Úředníci vytipovali několik míst na okraji města. Časem by louky mohly vzniknout i na sídlištích. Město se ale obává nesouhlasu některých obyvatel, například majitelů psů. Ti už v minulosti protestovali proti méně častému sekání trávy.
 

"Trávníky na veřejných prostranstvích, které postrádají automatickou závlahu, v posledních letech v letních měsících kvůli horkému a suchému počasí chřadnou. Aby takových ploch ubylo, město uvažuje v některých místech buď kosit méně nebo vytvořit louky," uvedla mluvčí radnice Dita Círová.

Pracovníci odboru životního prostředí podle starosty Tomáše Hradila (Krnovští Patrioti) již vytipovali plochy, které se jeví z hlediska užívání bezkonfliktně. "Až na jednu výjimku to jsou místa méně využívaná, situovaná mimo hlavní trasy," uvedl Hradil.

Výjimkou je plocha v Soukenické ulici naproti městské knihovně, v sousedství domu na adrese náměstí Minoritů 20, kde by mohla vzniknout edukační louka, tvořená čtyřmi druhy lučních směsí a doplněná informační tabulí. "Rád bych květnaté louky vyzkoušel v malém měřítku také na sídlištích. Budeme o tom teprve diskutovat. Jejich údržba je navíc výrazně levnější. Pokud se uchytí, o to lépe se pak můžeme starat o častěji sečené travnaté plochy, které využívají děti nebo majitelé psů," uvedl starosta.

Prosadit výsadbu luk nebo méně časté kosení v bytové zástavbě pravděpodobně nebude jednoduché. V loňském roce město omezilo kosení u spodní části kosteleckého parku u řeky, což se okamžitě setkalo s negativní odezvou. "Množily se stížnosti především od pejskařů, kteří do parku často chodí na procházky. Poukazovali na nemožnost venčení psů a zvýšený výskyt klíšťat. Z tohoto důvodu jsme od původního záměru ustoupili. Ve městě proto momentálně nejsou plochy pro samovolný růst trávy," řekl Dušan Martiník z odboru životního prostředí. Dvě louky přesto existují. Jedna je v zadní části Chářovského parku a druhá v Karáskově ulici, v úseku mezi komunikací a garážemi.

Louky by ale své místo v zástavbě mít měly i podle Lukáše Matela ze spolku Slezské odrůdy. "Stále častěji se hovoří o úbytku ptactva a hmyzu z naší kulturní krajiny. Druhová pestrost výskytu hmyzu, z nichž nejviditelnější jsou motýli, je vázána na potravní nabídku. Zpravidla porosty s výskytem květů," řekl. Motýly přilákají například kopretiny, třezalka, dobromysl, silenky, jitrocel či řebříček.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist