https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyrobce-ekopanelu-se-spojil-s-anglickym-partnerem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výrobce ekopanelů se spojil s anglickým partnerem

20.3.2002 11:50 | JEDOUSOV (ČIA)
Čtvrtinový podíl ve společnosti Ekodesky Stramit se sídlem v Jedousově na Pardubicku, která je jediným tuzemským výrobcem ekopanelů z vláken obilné slámy, získá britský partner. Je jím podnikatel John Gunnar Mosesson, největší evropský výrobce ekopanelů. Uvedl to pro ČIA jednatel společnosti Jan Bareš s tím, že od vstupu zahraničního partnera si firma slibuje především zvýšení odbytu ekopanelů v zahraničí.
 

"Je o ně poměrně velký zájem. V České republice je tato technologie výstavby a použití ekopanelů zatím málo rozšířená, i když jsme již vedli jednání s některými úřady, které projevily zájem použít je k výstavbě levného sociálního bydlení," uvedl Bareš. Ekodesky z lisované slámy mají podle jednatele obdobné užitné vlastnosti jako sádrokartony. "Jejich přednostmi je fakt, že jsou samonosné a mají vynikající tepelně izolační vlastnosti," dodal Bareš.

Technologie lisování slámy za vysokého tlaku a teploty ve speciálním zařízení bez užití dalších přísad je známá už několik desítek let. Ve Velké Británii bylo z těchto "slaměných" panelů postaveno přes 350 tisíc domů. "Plnohodnotný dům se z těchto panelů dá postavit za méně než milion korun. Záleží na zvoleném projektu a velikosti," řekl jednatel. Prototyp rodinného domu byl postaven v sídle společnosti a koncem loňského roku byl dokončen první rodinný dům ve Chvaleticích na Přeloučsku. "Ekopanely jsou vhodné i k rekonstrukcím. V současné době jsou například používány při rekonstrukci historického Jurkovičova lázeňského domu v Luhačovicích," dodal Bareš.

Dodal, že v budoucnu se ze závodu v Jedousově stane výrobní základna pro celý evropský kontinent a britský partner se díky svým obchodním vazbám na Evropskou unii soustředí především na odbyt ekopanelů. V letošním roce by podle plánu mělo brány závodu opustit přes padesát tisíc metrů čtverečných ekopanelů.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist