https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vysocina-ma-nove-prirodni-pamatku-marsovec-a-cepicka-na-trebicsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vysočina má nově přírodní památku Maršovec a Čepička na Třebíčsku

18.5.2016 08:30 | JIHLAVA (ČTK)
Ze žab, které patří v Česku mezi ohrožené druhy, je na rybnících Maršovec a Čepička silná populace kuňky ohnivé s oranžově zbarveným břichem
Ze žab, které patří v Česku mezi ohrožené druhy, je na rybnících Maršovec a Čepička silná populace kuňky ohnivé s oranžově zbarveným břichem
Na Vysočině přibyla přírodní památka Maršovec a Čepička. Jde o 12 hektarů území se dvěma rybníky u obcí Pozďatín a Pyšel na Třebíčsku. Vyskytují se tam mimo jiné chráněné druhy žab a čolků. O zřízení nové přírodní památky rozhodla krajská rada. Podle údajů kraje je tak nyní na Vysočině 117 přírodních památek a 73 přírodních rezervací.
 

Ze žab, které patří v Česku mezi ohrožené druhy, je na rybnících Maršovec a Čepička silná populace kuňky ohnivé s oranžově zbarveným břichem. Vyskytuje se tam kupříkladu i skokan ostronosý, žába blatnice skvrnitá, která při vyplašení vylučuje výměšek páchnoucí po česneku, a také čolek velký.

Tyto rybníky už patří mezi evropsky významné lokality. Díky jejich zařazení mezi přírodní památky by se měla zlepšit péče o toto nové zvláště chráněné území. Podle kraje ho není možné nechat samovolnému vývoji, protože by hrozila jeho degradace. Potřebné hospodářské zásahy bude kraj zajišťovat ve spolupráci s vlastníky pozemků. Vzhledem k evropskému významu lokality předpokládá možnost čerpání peněz na jeho údržbu z evropských a státních fondů.

Novou přírodní památku vyhlásila rada Kraje Vysočina i minulý měsíc. Jde o pětihektarové území se dvěma lesními rybníčky nazvané Šilhánky poblíž obce Doupě na Jihlavsku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist