https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vysocina-zada-kvuli-previsu-zadosti-o-zvyseni-dotace-na-kotle-pro-chudsi-rodiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vysočina žádá kvůli převisu žádostí o zvýšení dotace na kotle pro chudší rodiny

6.12.2022 18:17 | JIHLAVA (ČTK)
Kotel
Kotel
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kraj Vysočina požádá ministerstvo životního prostředí o zvýšení dotace na výměnu starých kotlů v domácnostech s nižšími příjmy přibližně o pět milionů korun na 116 milionů kvůli mírnému převisu poptávky po této podpoře. Rada kraje dnes schválila 788 žádostí o tuto dotaci a zároveň se rozhodla požádat o navýšení částky, sdělila náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).
 

"Nepředpokládáme, že bychom neuspěli," řekla náměstkyně. Zatím to podle ní vypadá tak, že v řadě krajů nebudou vyčerpány všechny peníze na nové zdroje vytápění. Vysočina dostala na toto dotační kolo 119 milionů korun, ale přibližně osm milionů padne na náklady spojené s administrací projektu.

Z programu mohly domácnosti získat podporu až do 95 procent výdajů spojených s výměnou starého kotle za nový s ekologičtějším provozem. Kraj Vysočina přijímal žádosti v srpnu, přišlo jich 844. Vyřazeno bylo 56 žádostí, které nesplnily podmínky programu nebo byly duplicitní. Úspěšní žadatelé by měli od kraje dostat smlouvy tento měsíc, nejpozději začátkem ledna. "Po jejich podpisu je možné začít podávat žádosti o vyplacení dotace," uvedla náměstkyně.

Žadatelé musí dodat také odpovídající fotodokumentaci k likvidaci starého kotle. V minulých dotačních kolech se stávalo, že nebyla předložená správně, upozornila Hajnová.

Dotace jsou určené na výměnu starých kotlů s ručním přikládáním. Podmínkou bylo, že roční čistý příjem všech členů domácnosti v roce 2020 nebyl v průměru vyšší než 170 900 korun. V některých případech povinnost prokazovat příjmy neplatila, například u domácnosti, ve které žijí jen starobní důchodci případně invalidé třetího stupně.

Žadatelé, kteří nesplňují podmínky krajského programu zaměřeného na domácnosti s nízkými příjmy, mohou o podporu na výměnu kotle žádat v projektu Nová zelená úsporám, který spravuje Státní fond životního prostředí.

Dotační program na výměnu starých kotlů v domácnostech vyhlásilo ministerstvo životního prostředí s cílem zlepšit čistotu ovzduší v Česku. Obyvatelé Vysočiny mohli o dotaci poprvé požádat v lednu 2016. Ve čtyřech dotačních kolech bylo schváleno celkem 9346 žádostí o dotaci. Kraj na pořízení nových ekologických zdrojů tepla zatím vyplatil 762 milionů korun. Na domácnosti s nejnižšími příjmy byl krajský program letos zaměřený poprvé.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist