https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vysoka-nad-labem-dokoncuje-opravu-rozhledny-znicene-strakapoudem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vysoká nad Labem dokončuje opravu rozhledny zničené strakapoudem

2.7.2022 00:53 | VYSOKÁ NAD LABEM (ČTK)
Obec Vysoká nad Labem na Hradecku začala v červnu s opravou dřevěné rozhledny Milíř, kterou loni na jaře poničil strakapoud. Minulý týden se technici za pomoci jeřábu a dvou plošin pustili do hlavní fáze opravy, výměny dvou šestimetrových částí sloupů, které strakapoud nejvíce poškodil. Firmu na opravu rozhledny se obci podařilo najít až na čtvrtý pokus.
 

Oprava rozhledny je nyní v zásadě hotová, probíhají dokončovací a úklidové práce, uvádí město na svém webu. Zatmelené jsou všechny otvory a vyklované dutiny, naistalovány jsou klempířské prvky zabraňující zatékání vody, dřevo je natřeno a ošetřeno biocidním přípravkem proti plísni. Některé práce zdrželo dešťové počasí. Otevření rozhledny je plánováno na sobotu 9. července.

Strakapoud loni na jaře v nosných sloupech vytesal dutiny, čímž podle statika snížil nosné vlastnosti konstrukce. K vyhloubení dutin strakapoud využil klidu v době, kdy byla rozhledna kvůli proticovidovým opatřením uzavřena.

Oprava bude stát 648 000 korun bez daně, dalších asi 265 000 korun obec zaplatí za čtyři dřevěné sloupy o délce šest metrů. Opravu bude obec podle Horáka platit především z fondu obnovy, v němž má z dosavadních výnosů rozhledny našetřeno asi 800 000 korun.

Rozhledna má tři nosné sloupy, přičemž každý se skládá z pěti šestimetrových kusů o průměru 40 centimetrů. Dělníci vyměnili dva nejvíce poškozené segmenty. Současně obec od firmy získá speciální ocelový přípravek pro rozepření části rozhledny při výměně sloupů, takže případné další opravy již budou levnější. Dva sloupy bude mít obec připravené pro pozdější opravy.

Opravě předcházela čtyři výběrová řízení. Do prvních dvou tendrů na kompletní opravu rozhledny se obci nikdo nepřihlásil. Zastupitelé obce pak rozhodli, že obec sama nakoupí sloupy a v dalším řízení bude hledat jen firmu pro montáž. Přišly dvě nabídky, ale kvůli vysoké nabídnuté ceně obec i třetí tendr zrušila. Až čtvrté výběrové řízení s možností rozdělit opravu na etapy bylo úspěšné. Přihlásili se dva zájemci a obec vybrala firmu Elektro Mosev.

Rozhlednu v hodnotě pěti milionů korun obec otevřela v říjnu 2013 na kopci Milíř, v místě, kde ještě po druhé světové válce stávala původní dřevěná rozhledna. Tři dřevěné sloupy o délce 30 metrů obepínají ocelové schodiště se 144 schody.

Vyhlídková plošina ve výšce 27 metrů je šestiboká a za dobrého počasí z ní lze spatřit Jeseníky, Krkonoše, Orlické či Železné hory. Spodní část rozhledny v podobě domečku je z litého betonu. Celková výška rozhledny je 31 metrů a váha 22 tun. V základech rozhledny je 300 tun betonu a sedm tun oceli.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist