https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyssi-prutok-v-rekach-snizil-dopad-uniku-chemikalii-na-prirodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vyšší průtok v řekách snížil dopad úniku chemikálií na přírodu

30.10.2019 00:27 | PRAHA (ČTK)
Vyšší průtok v řekách, který Povodí Vltavy zajistilo vodou z přehrad, snížil dopad úniku chemikálií z výrobní firmy v Klatovech na přírodu. / Ilustrační foto
Vyšší průtok v řekách, který Povodí Vltavy zajistilo vodou z přehrad, snížil dopad úniku chemikálií z výrobní firmy v Klatovech na přírodu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Kubín / Město Černošice
Vyšší průtok v řekách, který Povodí Vltavy zajistilo vodou z přehrad, snížil dopad úniku chemikálií z výrobní firmy v Klatovech na přírodu. Nyní už je znečištění na dolní Vltavě na hranici zjistitelnosti, informoval včera mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
 

Chemikálie unikly v noci ze 7. na 8. října nejprve do Drnového potoka a postupně pak do Úhlavy, Berounky a Vltavy. Zřejmě šlo o impregnační látku. Případem se zabývá policie. Povodí všechny toky detailně monitorovalo a zvýšilo průtoky z vodních nádrží, aby se nebezpečné látky naředily.

"Jedině díky existenci vodních nádrží v území povodí Vltavy, bylo možné jejich zásobu vody využít k naředění znečišťující látky v potřebné míře a zabránit tak nedozírným ekologickým škodám. Od chvíle, kdy vodohospodáři začali nadlepšovat průtok na Úhlavě z nádrže Nýrsko, následně pak z Hracholusk a na dolním toku Vltavy i z Vltavské kaskády, uvolnili ve prospěch eliminace této havárie téměř 20 milionů metrů krychlových vody," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Průtoky na Úhlavě i celé Berounce jsou teď na přirozených (nízkých) stavech a odpovídají aktuálně přibližně 30 až 40 procentům dlouhodobého normálu pro měsíc říjen.

"Na základě operativního vyhodnocování havarijního monitoringu jsme pravidelně informovali odběratele povrchové vody o jeho výsledcích, aby se včas pozastavily odběry po dobu, než projde místem odběru kontaminace," uvedl ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Množství vody, kterým byly nadlepšeny průtoky kvůli naředění chemikálií, podle něj odpovídá tomu, jako kdyby byla vypuštěna téměř celá vodárenská nádrž Nýrsko nebo vodní nádrž Hněvkovice či polovina vodní nádrže Hracholusky.

Výsledky rozboru posledních vzorků vody podle Povodí Vltavy potvrzují klesající koncentraci znečištění a na dolní Vltavě jsou koncentrace znečišťující látky po naředění zvýšeným odtokem z nádrží Vltavské kaskády na hranici stanovitelnosti dostupnými analytickými metodami. Na Vltavě u Zelčína byl ukončen odběr vzorků vody v režimu havarijního monitoringu.

O havárii bylo prostřednictvím Mezinárodní komise pro ochranu Labe informováno i Německo.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist