Výstava Světlo pro Prahu je kontroverzní, ale dostane se "pod kůži"
"Ještě nikdy jsem nezahajoval výstavu tak kontroverzní, jako je tato," řekl při slavností vernisáži generální ředitel Národního muzea Milan Stloukal. Moderátor Marek Eben mu dal za pravdu, že autoři použili k vyjádření problému poněkud drsných prostředků: "Není to žádné uhlazené umění, nicméně můj osobní pocit je, že to není přehnaná instalace - díky tomu, že jsou ta mrtvá těla povýšena na umělecké dílo, je to daleko umírněnější, než jak to působí ve skutečnosti. Když člověk chodí kolem těch vitrín a dívá se na ty mouchy a červy, tak má pocit, že by se měl taky podívat, jestli po něm něco neleze. A to je přesně to, o co autorům výstavy šlo - aby se ten červík pod tu kůži dostal, aby nám zůstalo něco víc - třeba chuť něco s tím problémem provést."
V České republice je dnes odhadem asi tři čtvrtě milionu elektrorozvodných nadzemních zařízení, na kterých nalézají svou smrt tisíce středně velkých a velkých druhů ptáků. Řešením je výroba nových hlavic stožárů, které neobsahují žádný rovinný prvek vybízející ptáky k odpočinku - ty u nás zatím vyrábí pouze Jihočeská energetika. OFČR si tak klade za cíl prosazení k přírodě šetrného přenosu elektrické energie (zvláště jako podmínky při privatizaci energetických podniků) a rozšíření tohoto projektu na všechny země Visegrádské čtyřky.
Výstava, která probíhá pod záštitou ministerstva životního prostředí v Hollareu Národního muzea Praha, by měla trvat do 30.září 2001.
|
reklama