https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vystava-upozornuje-na-nelegalni-obchodovani-s-ohrozenymi-zviraty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výstava upozorňuje na nelegální obchodování s ohroženými zvířaty

5.2.2019 17:53 | PRAHA (ČTK)
Obchodování s ohroženými druhy má veškeré znaky organizovaného zločinu. Na snímku výrobky ze slonoviny zabavené na českém území.
Obchodování s ohroženými druhy má veškeré znaky organizovaného zločinu. Na snímku výrobky ze slonoviny zabavené na českém území.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Nelegální obchodování s ohroženými druhy zvířat zobrazuje výstava v pražském Muzeu policie, kterou uspořádalo ministerstvo vnitra ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí. Návštěvníkům také vysvětluje princip Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), jejímž účelem je kontrola obchodu s ohroženými druhy.
 

Výstava, která potrvá do 31. března, je rozdělena na deset tematických celků, které jsou uvozeny vysvětlujícím textem a sérií fotografií. Týká se například obecně problematiky obchodu s ohroženými druhy, jejich pašováním, metodami zabavení nelegálních exemplářů nebo forenzních analýz po zajištění obchodovaných zvířat.

Ve třech vitrínách jsou vystaveny exempláře zvířat a předměty pocházející z exotických druhů, které byly zajištěny při kontrolní činnosti. Největšími exponáty jsou medvěd baribal nebo tygří kůže, na zdi je také vyvěšena kůže zebry Hartmannové.

"Obchodování s ohroženými druhy má veškeré znaky organizovaného zločinu. Je to činnost, na kterou se vážou další poměrně závažné druhy kriminality. Myslíme si, že není úplně ve středu zájmu. Výstava slouží k tomu, abychom trochu zvedli informovanost o tomto druhu sofistikované trestné činnosti, kterou považujeme za stejně nebezpečnou, jako například obchodování s drogami," řekl na vernisáži Radek Šubrt, zástupce ředitele odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality ministerstva vnitra.

Výstava by měla mít podle ředitele České inspekce životního prostředí Erika Geusse zejména preventivní roli. "Budu velmi rád, když se začne počet zjištěných porušení snižovat a když právě pomocí například takových výstav se nám podaří zvýšit povědomí o závažnosti této nelegální činnosti, ať už z nevědomosti, nebo ze záměru," poznamenal.

Úmluvu CITES podepsalo již 183 zemí, druhy chráněné touto dohodou nelze převážet přes hranice bez speciálního povolení. Týká se živých i mrtvých jedinců, jakýchkoli jejich částí či výrobků z nich. "Exemplářem CITES tedy může být i kabelka či boty z krajtí kůže, soška ze slonoviny, vzácné dřevo, úlomek korálu, tradiční čínská medicína apod.," píše se v doprovodném materiálu.

Druhy jsou rozděleny do tří kategorií podle stupně ohrožení. CITES I zahrnuje 669 druhů zvířat a 334 druhů rostlin, jež jsou přímo ohrožené vyhubením. Dovoz a vývoz je zakázán, povolen může být jen ve výjimečných případech, například do zoologické zahrady. Patří mezi ně například pandy, lidoopi, šelmy, sloni, nosorožci, některé kaktusy nebo orchideje.

Do CITES II náleží 4952 druhů zvířat a 29.644 rostlinných druhů, jimž by ohrožení hrozilo v případě neregulovaného obchodu. Dovoz a vývoz je možný pouze s povolením CITES, jde například o papoušky, dravce, hrochy nebo krokodýly. CITES III zahrnuje zhruba 190 druhů zvířat a 12 taxonů rostlin ohrožených jen v určitých zemích. Import a export je též možný jen s povolením. Patří sem třeba medojed kapský, lenochod krátkokrký nebo dub mongolský.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist