https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vystavbu-v-okoli-kosteliku-v-brne-lisni-urci-regulacni-plan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výstavbu v okolí kostelíku v Brně-Líšni určí regulační plán

25.10.2020 00:15 | BRNO (ČTK)
Ráz lokality Kostelíček vytváří kaple Panny Marie Pomocnice, která je poutním místem a národní kulturní památkou, a okolní příroda v podobě luk a lesů blízkého Mariánského údolí.
Ráz lokality Kostelíček vytváří kaple Panny Marie Pomocnice, která je poutním místem a národní kulturní památkou, a okolní příroda v podobě luk a lesů blízkého Mariánského údolí.
Brno vytvořilo regulační plán, který určí podobu výstavby v lokalitě u kostelíku v městské části Líšeň. Vydání regulačního plánu musí schválit zastupitelstvo. Cílem plánu je, aby se v místě živelně nestavělo a nepoškodil se krajinný ráz, uvedl radní Brna pro územní plánování Filip Chvátal (KDU-ČSL).
 

Regulační plán je podrobnějším územně-plánovacím dokumentem, který stanovuje podmínky výstavby. "Lokalita Kostelíček je krajinářsky velmi cenná a platný územní plán zde počítá s možností výstavby rodinných domů. Aby nedošlo k poškození krajinného rázu a živelně se zde nestavělo, začalo město zpracovávat v roce 2016 regulační plán a lokalita byla zároveň chráněna stavební uzávěrou," uvedl Chvátal. V minulosti se v místě zvažovala i stavba patrových domů.

Podle Chvátala byl návrh regulačního plánu projednán s dotčenými orgány, upraven a následně zveřejněn a projednán i s veřejností. Radní navrhují zastupitelstvu, plán schválit formou opatření obecné povahy.

Cílem regulačního plánu je, navrhnout vhodný typ zástavby a ponechat dostatečný prostor pro veřejná prostranství a zeleň. "V dané oblasti bude možné stavět pouze nízkopodlažní rodinné domy, které budou napojené na novou komunikaci. Část z nich bude zachytávat dešťovou vodu na svých zahradách. Zároveň dojde k vysazení nového stromořadí, vzniknou zde chodníky, hřiště a přibude mobiliář," popsal plán Chvátal. Kanalizace bude podle něj napojena na novou retenční nádrž, která bude regulovat odtok dešťových vod.

Ráz lokality Kostelíček vytváří kaple Panny Marie Pomocnice, která je poutním místem a národní kulturní památkou, a okolní příroda v podobě luk a lesů blízkého Mariánského údolí. Původní stavba pocházela z roku 1634, obnovena byla v roce 1914. Lokalita Kostelíček je z jihu vymezena Kniesovou ulicí a přilehlými zahrádkami, ze západu ulicí Kostelíček a Šimáčkovou ulicí, ze severu Obeckou ulicí a z východu Podlesnou ulicí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist