https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyzkum-vedcu-z-av-prinesl-prekvapive-poznatky-o-plodnosti-ryb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výzkum vědců z AV přinesl překvapivé poznatky o plodnosti ryb

27.11.2020 13:58 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | AV ČR
Výzkum českých vědců přinesl překvapivé poznatky o plodnosti ryb. Vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR (ÚBO AV) zjistili, že krátkověká ryba halančík tyrkysový prochází reprodukčním stárnutím. Dosud se přitom předpokládalo, že tento jev se netýká ryb, které i v dospělosti rostou. Akademie věd o výzkumu informovala ČTK v dnešní tiskové zprávě.
 

Reprodukční stárnutí má řadu projevů - od menšího počtu gamet a jejich kvality až po snížení životaschopnosti potomstva starších rodičů. Podle vědců mají organismy, jejichž růst končí dosažením dospělosti, jen malou šanci na významnější zvýšení reprodukčního úspěchu během této fáze života.

Projevy reprodukčního stárnutí se však liší. Podle AV evoluční teorie předpokládají, že organismy rostoucí po celý život, například ryby, reprodukční stárnutí vůbec nepostihne.

"Je to dáno tím, že plodnost a velikost těla ryb s jejich věkem neustále rostou," uvedl Jakub Žák, hlavní autor studie a doktorand v ÚBO a na Univerzitě Karlově. "Proto se předpokládá, že přírodní výběr bude významně zvýhodňovat staré plodné jedince a v důsledku zamezí vzniku reprodukčního stárnutí," dodal vědec.

Nicméně zatímco o reprodukčním stárnutí organismů, které v dospělosti nerostou, toho odborníci vědí poměrně dost, vztah věku a plodnosti u ryb je jen málo probádaná oblast.

Vědci z ÚBO si pro svůj výzkum zvolili halančíka tyrkysového. Tato ryba obývá periodicky vysychající tůně v savanách jihovýchodní Afriky, tamním podmínkám se přizpůsobila extrémně rychlým dospíváním a tempem života. Právě přirozená krátkověkost a možnost chovu v laboratoři dělá z halančíka vhodný modelový organismus pro tento typ výzkumu.

Výzkumníci sledovali plodnost během života více než 120 halančíků. Reprodukční stárnutí se u nich projevilo, ovšem až ve velmi pokročilém věku. Podle odborníků plodnost samic začala klesat teprve ve chvíli, kdy byla naživu už jen polovina ze sledovaných ryb. Pokles ve kvalitě jiker a měřené úspěšnosti jejich oplodnění nastal ještě později. Samice stárly rychleji než samci, což vědci doložili pokusným párováním starších ryb s mladšími. Jeden z výsledků tak ukázal, že za snížení oplozenosti jiker nemůže horší kvalita samičích spermií, ale méně kvalitní jikry starších samic.

Dalším překvapením bylo zjištění, že samice, které v mládí kladly více jiker, žily delší dobu. "To je v rozporu s převažujícím vysvětlením náročnosti reprodukce, předpokládající negativní dopad časné investice do rozmnožování na délku života, uzavřel Žák.

Výsledky výzkumu publikoval časopis Journal of Animal Ecology.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist