Vzácné druhy rostlin a živočichů jsou i v Praze
V přírodních památkách Hrčířské louky a U Hájů rostou modrofialové kosatce sibiřské nebo nachové prstnatce májové. Ve stepních lokalitách, kde je možné narazit na pavouka stepníka rudého, který žije na nejteplejších místech republiky, rostou ohrožené zárazy a kavyly, fialově či bíle kvetoucí koniklece luční nebo třemdavy bílé. "Největší koncentrace těchto druhů je v Prokopském údolí, Divoké Šárce nebo na skalách lemujících kaňon Vltavy na severním okraji Prahy," řekl Hofman.
Díky péči o třešňové sady se v hlavním městě rozšiřuje pestrobarevný krasec třešňový. Praha a její nejbližší okolí je jedním z ohnisek jeho výskytu v ČR. Na území české metropole roste z velmi vzácných rostlin křivatec český. Praha je i světové ohnisko výskytu této žlutě kvetoucí rostliny.
"Hlavní ochrana zmiňovaných druhů spočívá v regulaci návštěvnosti míst, kde se nacházejí. Pokud bude mít veřejnost prostor k rekreaci, nebude vytvářet takový tlak na nejcennější porosty," řekl Hofman. Cestou, jak chránit vzácné druhy, je pastva ovcí, koz či skotu na pražských loukách. Na zvláště chráněných územích Prahy se pasou ovce a kozy od roku 2000. Od roku 2012 jsou na pražských loukách také stáda skotu.
Zvířata spásáním trávy narušují trávní drn a vytvářejí tak plochy bez vegetace, což má ekologický přínos z hlediska druhové pestrosti. Dostávají tím prostor konkurenčně slabší druhy rostlin, bezobratlí živočichové jako například blanokřídlý hmyz, který hnízdí v zemi, nebo brouci, kteří na holých plochách loví. Místa pastvy se každý rok mění, aby nebyly každoročně spásány stejné druhy rostlin.
reklama