https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vzacne-druhy-rostlin-a-zivocichu-jsou-i-v-praze
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vzácné druhy rostlin a živočichů jsou i v Praze

21.5.2018 03:20 | PRAHA (ČTK)
V přírodních památkách Hrčířské louky a U Hájů rostou modrofialové kosatce sibiřské nebo nachové prstnatce májové. / Ilustrační foto kosatce
V přírodních památkách Hrčířské louky a U Hájů rostou modrofialové kosatce sibiřské nebo nachové prstnatce májové. / Ilustrační foto kosatce
V hlavním městě je několik míst, kde se vyskytují vzácné druhy rostlin a zvířat. Z rostlin jsou to například chráněné kosatce sibiřské a koniklece luční, a také ohrožené prstnatce májové, z živočichů je to pavouk stepník rudý a brouk krasec třešňový. Kvůli zachování vzácných druhů v přírodě je nutné regulovat návštěvnost míst výskytu. Řekl to mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
 

V přírodních památkách Hrčířské louky a U Hájů rostou modrofialové kosatce sibiřské nebo nachové prstnatce májové. Ve stepních lokalitách, kde je možné narazit na pavouka stepníka rudého, který žije na nejteplejších místech republiky, rostou ohrožené zárazy a kavyly, fialově či bíle kvetoucí koniklece luční nebo třemdavy bílé. "Největší koncentrace těchto druhů je v Prokopském údolí, Divoké Šárce nebo na skalách lemujících kaňon Vltavy na severním okraji Prahy," řekl Hofman.

Díky péči o třešňové sady se v hlavním městě rozšiřuje pestrobarevný krasec třešňový. Praha a její nejbližší okolí je jedním z ohnisek jeho výskytu v ČR. Na území české metropole roste z velmi vzácných rostlin křivatec český. Praha je i světové ohnisko výskytu této žlutě kvetoucí rostliny.

"Hlavní ochrana zmiňovaných druhů spočívá v regulaci návštěvnosti míst, kde se nacházejí. Pokud bude mít veřejnost prostor k rekreaci, nebude vytvářet takový tlak na nejcennější porosty," řekl Hofman. Cestou, jak chránit vzácné druhy, je pastva ovcí, koz či skotu na pražských loukách. Na zvláště chráněných územích Prahy se pasou ovce a kozy od roku 2000. Od roku 2012 jsou na pražských loukách také stáda skotu.

Zvířata spásáním trávy narušují trávní drn a vytvářejí tak plochy bez vegetace, což má ekologický přínos z hlediska druhové pestrosti. Dostávají tím prostor konkurenčně slabší druhy rostlin, bezobratlí živočichové jako například blanokřídlý hmyz, který hnízdí v zemi, nebo brouci, kteří na holých plochách loví. Místa pastvy se každý rok mění, aby nebyly každoročně spásány stejné druhy rostlin.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist