https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vzacnou-rostlinu-nasli-odbornici-v-podyji-znovu-po-140-letech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vzácnou rostlinu našli odborníci v Podyjí znovu po 140 letech

8.6.2019 00:38 | ZNOJMO (ČTK)
Botanici našli v Národním parku Podyjí na Znojemsku znovu po 140 letech vzácný lomikámen trsnatý.
Botanici našli v Národním parku Podyjí na Znojemsku znovu po 140 letech vzácný lomikámen trsnatý.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Radomír Němec / NP Podyjí
Botanici našli v Národním parku Podyjí na Znojemsku znovu po 140 letech vzácný lomikámen trsnatý. Rostlinu našli jen na jednom místě, hledali ji i s pomocí horolezeckého vybavení. Správa národního parku to uvedla na svém webu.
 
List z herbáře Adolfa Oborného s lomikámenem trsnatým z roku 1879 (Jihomoravské muzeum ve Znojmě).
List z herbáře Adolfa Oborného s lomikámenem trsnatým z roku 1879 (Jihomoravské muzeum ve Znojmě).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Jihomoravské muzeum ve Znojmě

Silně ohrožený lomikámen trsnatý roste na zastíněných skalních stěnách otočených k severu. V Podyjí jej naposledy prokazatelně viděl a do herbáře sebral botanik a kurátor muzea ve Znojmě Adolf Oborny v roce 1879. Odborníci v Podyjí zkusili zjistit, zda druh na tomto území ještě přežívá. "Museli jsme využít speciální techniku. Nejprve člun, na kterém jsme zmapovali skály v údolí Dyje. Posléze přišlo na řadu vybavení k lezení po skalách. Vyšplhali jsme k vytipovaným místům a vyplatilo se," uvedl botanik Radomír Němec.

Na skalách údolí Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a rakouským Hardeggem rostlinu nalezl i Oborny. Do herbáře si ji založil s datem 21. května 1879. Už tehdy šlo o velmi vzácný druh.

Lomikámen odborníci nalezli jen na jednom místě. "Ale kdo ví, zda neroste ještě někde ukrytý pozornosti badatelů a návštěvníků parku," uvedl Němec. Doplnil, že rostlina je opravdu křehká. "Neopatrný pohyb ve skále by mohl způsobit její stržení do propasti a zánik celé známé populace," uvedl botanik.

Rostliny rodu lomikámen jsou většinou vytrvalé byliny s jednoduchými listy a pětičetnými květy. V Evropě, Asii, severní Africe, Severní Americe a jihoamerických Andách se jich nachází na 450 druhů. Většina se jich vyskytuje v horách a arktických oblastech. V České republice roste šest druhů této rostliny. Některé druhy patří k oblíbeným skalničkám.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist