Washington Post: Další hrozbou globálního oteplování jsou hantaviry
V mnoha ruských městech, vzdálených i jen několik set kilometrů od Moskvy, bylo nahlášeno více než 3 000 případů onemocnění způsobeného tzv. hantaviry. Ty mají za následek vážnou, někdy dokonce smrtelnou chorobu známou jako hemoragická horečka s ledvinovým syndromem (HFRS). Vědci se domnívají, že viry způsobující HFRS nepřežijí zimu s teplotami dlouhodobě pod bodem mrazu, která je v Rusku obvyklá. Minulá zima však tak chladná nebyla, například 7. prosince byl v Moskvě naměřen teplotní rekord 7,8 °C. Naposledy HFRS v Rusku řádil v roce 1997, také po neobvykle teplé zimě. V polovině jara tehdy počet nemocných překročil 20 000.
Hantaviry se člověk může nakazit od infikovaných myší, například vdechne-li vzduch, ve kterém jsou rozprášeny jejich výkaly. Biologové odhadují, že stávající populace hlodavců v Rusku je asi desetkrát větší než v předchozích letech a jedna ze tří myší je virem způsobujícím HFRS infikována. Mnoho vědců přičítá vysoký počet hlodavců nebývale teplé zimě, jiní si zase myslí, že jistou roli hraje i přirozený cyklus myších populací.
"Globální oteplování narušilo rovnováhu," řekla podle Washington Post Irina Gavrilovskaja, vědecká pracovnice a lékařka na State University of New York, která vedla výzkum na Ruské akademii lékařských věd v Moskvě. "Protože na polích leželo málo sněhu, dochází k prudkému nárůstu počtu nakažených myší." Podle L. Kirillova, krajského epidemiologa v Lipecku, se s příchodem jara dají předpovídat další nákazy, protože se budou probouzet nakažené myši, které hibernovaly.V minulém desetiletí došlo v Novém Mexiku a okolních státech kvůli neobvykle teplým zimám a přemnoženým hlodavcům k několika propuknutím příbuzné choroby HPS (hantavirus pulmonary syndrome), což je prudce probíhající plicní onemocnění. Hantaviry ohrožují lidi i v Číně, Koreji, severní a západní Evropě, Argentině, Chile, Brazílii, Panamě a Kanadě. Některé z výskytů tohoto onemocnění byly rovněž dávány do souvislosti se změnou klimatu - kvůli vyšším teplotám a změně rozložení vodních srážek a jejich vlivu na hlodavce, píše Washington Post.
Onemocnění HFRS způsobuje jeden ze čtyř hantavirů: Hantaan, Puumala, Dobrava a Seoul. V Rusku jsou na vině Hantaan a Puumala. Příznaky infekce se obvykle objeví do jednoho až dvou týdnů po nakažení, ale ve vzácných případech může inkubační doba trvat až osm týdnů. Prvními příznaky jsou bolesti hlavy, horečka, zimnice a nevolnost, případně vyrážka a zarudnutí okolo očí. "Pokud se onemocnění neléčí, brzy dochází k vnitřnímu krvácení a selhání ledvin," uvedla Gavrilovskaja."Letos je riziko vysoké," upozornil nefrolog Martin Zeier z univerzity v Heidelbergu, který se na HFRS specializuje. "Myši měly manévry, běhaly v ulicích místo toho, aby spaly pod sněhem. Viru bylo vystaveno mnoho osob." Stejná situace je i v severní Evropě. "Problém HFRS roste v historicky chladných oblastech, například ve Skandinávii," řekl podle deníku Zeier. Pokud bude změna klimatu pokračovat stejným tempem, "HFRS možná způsobí i desítky tisíc onemocnění."
Zeier léčil HFRS u mnoha zemědělců a lesních dělníků žijících v malých chatrčích, ke kterým se nastěhovaly infikované myši. Lidé vdechli prach z výtrusů a nakazili se. "Všichni kromě jednoho se uzdravili, protože byli léčeni včas," řekl Zeier. Jediný lék na HFRS, Ribavirin, totiž účinkuje, pouze pokud je podán v raném stádiu onemocnění. "Většina nemocných přežije," řekl deníku Washington Post Pierre Rollin, vědec z amerického Centra pro kontrolu nákaz a prevenci, "ačkoli byli opravdu hodně nemocní. Úplné vyléčení může trvat týdny i měsíce. Některé typy HFRS infekce však mají vyšší úmrtnost."Lidem v rizikových oblastech nyní podle Zeiera nezbývá nic jiného, než se snažit hlodavce vyhánět ze svých domovů, klást pasti, používat gumové rukavice a vše dezinfikovat poté, co uklidí mrtvou myš nebo její trus. "Především však musí zapomenout na utírání prachu a zametání," dodal německý vědec.
Podle článku Cheryl Lyn Dybasové v deníku Washington Post ze dne 2. 4. 2007reklama