WELT: Příroda se letos připravuje dříve na zimní klid
V rostlinné říši se ale celá řada procesů značně urychlila a například k dozrávání obilí, vína nebo ovoce došlo letos dříve než je dlouhodobý průměr. Přestože ještě kaštany, které jsou typické pro podzimní období, ještě všude nedozrály, klepe už podle Heidruna Jagoutze, člena Německé meteorologické služby, podzim už skutečně na dveře.
Jestliže bude teplo a sucho pokračovat i na podzim, mohl by zimní klid začít dříve, předpovídá Jagoutzová, expertka na zemědělskou meteorologii. Může se tedy stát, že vegetační období rostin skončí, aniž by skutečně začalo zimní počasí. Rostliny totiž reagují na celkové množství tepla a toho dostaly během letošního extrémního léta více než v jiných letech. Důsledky tohoto vývoje jsou ale různé. Vinaři se těší na počátek sklizně po dobrém roce, ale naproti tomu pěstitelé jablek mají starosti. Díky horku totiž plody dříve padají ze stromů a jsou přezrálé.
Experti tuto tendenci k posunu vegetačních období pozorují už několik let. Podle Rolfa Sartoria ze Spolkového úřadu pro životní prostředí je možné očekávat především počátek jara zhruba o týden dříve, ale symptomy vzhledem k podzimu dosud nebyly nijak jednoznačné. To, že nyní stromy shazují listy není známka přicházejícího podzimu, ale pouze obranného mechanizmu. "Listy totiž nejsou zbarveny podzimními barvami, ale pouze uvadlé díky nedostatku vláhy," říká Jagoutz.
Změny vegetačních cyklů přinášejí také problémy řadě živočišných druhů. Zvířata už nejsou schopná se se změnami vyrovnávat. Podle názoru ornitologů letos např. většina vlaštovek díky nedostatku potravy nezahnízdí a velké problémy mohou nastat i v tu chvíli, kdy nebudou mít dostatek potravy během migrace.
Podle článku Nikolause von TwickelaDie Welt 26.08.2003.
reklama