https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/wwf-mapy-objasnuji-zivotni-putovani-morskych-zelv
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

WWF: Mapy objasňují životní putování mořských želv

5.8.2009 09:42 | PRAHA/GLAND (Ecomonitor)
Mapy vytvořené WWF odhalují dosud tajný život ohrožených želv v oblasti The Coral Triangle, píše se na webových stránkách organizace.
 

Kareta pravá.
Kareta pravá (Eretmochelys imbricata)
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: Hoffryan /Wikimedia Commons

The Coral Triangle je domovem šesti ze sedmi známých druhů mořských želv, táhne se přes území několika států v jihovýchodní Asii a Tichomoří. Jsou to Indonésie, Malajsie, Filipíny, Papua-Nová Guinea, Šalamounovy ostrovy, a Timor Leste.

Mořské želvy hrají v mořském prostředí velmi důležitou roli, protože se podílejí na zachování porostů mořské trávy a korálových útesů. Ty jsou domovem dalších mořských živočichů, jako jsou krevety, humři, žraloci, dugongové a samozřejmě ryby.

Mořské želvy jsou uvedeny na Červené listině ohrožených druhů jako druhy 'ohrožené' nebo 'kriticky ohrožené'. To znamená, že patří mezi nejohroženější zvířata na světě a hrozí jim nebezpečí vyhynutí.

Úbytek pláží vhodných ke kladení vajec a prostoru k hledání potravy kvůli znečištění a výstavbě na pobřežní, nelegální obchod a poptávka po želvích vejcích, masu a dalších částech těla i neúmyslné chycení želv při rybolovu jsou jen některé z mnoha hrozeb, kterým musí mořské želvy čelit.

Mapy jsou prvním materiálem, který přináší souhrnné informace o migračních pohybech, cestách za obživou a rozmnožováním želv karety pravé a kožatky velké. Byly vyrobeny s pomocí satelitních snímků a ukazují zejména na propojenost mořských stanovišť. Proto by měla být ochrana moří založena na mezinárodní spolupráci.

"Nyní máme lepší obrázek o tom, kde se mořské želvy v oblasti živí, rodí a kladou vejce. Mapy jednoznačně určí, které oblasti tohoto regionu potřebují ochranu", říká Matheus Halim, který se na projektu podílí.

Moře v Coral Triangle se dnes nachází především kvůli rybolovu ve velmi špatném stavu. V posledním desetiletí byl zaznamenán drastický úbytek ryb v důsledku nedostatečně řízeného rybolovu a přelovování.. Vytvoření sítě mořských chráněných oblastí by mohlo pomoci zmírnit tlak na přírodní zdroje a přispět k vybudování mořského prostředí, které by bylo schopné odolávat i dalším hrozbám, například bělení korálů, které je způsobené změnou klimatu.

"Zřízení mořských chráněných oblastí nabízí řadu výhod pro místní rybáře, ohrožené druhy i obnovu vylovených populací ryb," říká Dr. Lida Pet-Soede, vedoucí programu.

Podle článku Maps reveal secret life of marine turtles in urgent need of protection zveřejněného na serveru WWF 28. července 2009.


reklama

 
Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist