https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/wwf-ratifikace-kjotskeho-protokolu-by-pro-japonsko-a-eu-byla-vyhrou
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

WWF: Ratifikace Kjótského protokolu by pro Japonsko a EU byla výhrou

17.7.2001 11:45 | PRAHA/BONN (EkoList)
Ratifikace Kjótského protokolu by pro Japonsko a Evropskou unii (EU) byla ekonomickou výhrou, i když by se tak stalo bez Spojených států. Vyplývá to ze dvou studií, které včera v Bonnu na Konferenci OSN o změnách klimatu zveřejnila světová ochranářská organizace WWF. "Ratifikace Kjóta by Japonsku mohla přinést hospodářský růst až 0,9 procenta HDP," říká šéfka klimatické kampaně WWF Jennifer Morganová. Pro Japonsko by to mohlo znamenat zisk až 47,3 miliardy dolarů, pro EU téměř 14 miliard dolarů ekonomického zisku. Naproti tomu skutečnost, že Kjótský protokol neratifikují, by pro USA podle studií WWF mohla znamenat hospodářské ztráty ve výši až 45 miliard dolarů.
 

"Nechápu, proč se teď japonská vláda drží tak zpět," reagovala Morganová na nedělní prohlášení japonského premiéra Džuničiró Koizumiho. Ten řekl, že jeho země se k ratifikaci Kjótského protokolu vyjádří až po podzimních parlamentních volbách a sestavení nové japonské vlády. "Japonsko by se přitom, spolu s EU, mohlo stát světovým lídrem v oblasti čistých technologií, úspor energií a obnovitelných energetických zdrojů," reagovala smutně Morganová. Evropská unie naproti tomu dala opakovaně najevo, že její členské státy budou Kjótský protokol ratifikovat bez ohledu na USA.

Váhavý postoj Japonska může být fatální pro osud Kjótského protokolu. Ten měl vstoupit v platnost v září 2002 poté, co jej ratifikuje alespoň 55 signatářských zemí. Navíc ale ještě platí podmínka, že mezi zeměmi, které smlouvy ratifikovaly, musí být tolik vyspělých zemí, aby jejich podíl na omezení emisí skleníkových plynů činil alespoň 55 procent. Proto je nutné, aby mezi těmi, kdo Kjótský protokol ratifikují, byla alespoň jedna ze zemí, jako je USA, Japonsko či Austrálie. Spojené státy ale už na začátku roku 2001 daly jasně najevo, že s ratifikací kjótské dohody z roku 1997 nepočítají a krátce před začátkem bonnského summitu se k nim přidala i Austrálie. Nedělní prohlášení japonského premiéra tedy šance na úspěch bonnských jednání ještě dále snížilo.

"Koizumi se potýká s těžkým dilematem: chce zachovat Kjótský protokol, ale bojí se to říci Bushovi. Manévrováním ale ohrožuje křehkou diplomatickou rovnováhu. Pokud hned od počátku rezignuje na snahu cokoli v Bonnu vyjednat, může summit rychle skončit neúspěchem," potvrzuje tyto obavy koordinátor výzkumu ekologické organizace Hnutí DUHA Vojtěch Kotecký.

Kjótský protokol zavazuje signatářské země ke snížení produkce tzv. skleníkových plynů (zejména CO2) do období let 2008 - 2012 v průměru o 5,2 procenta oproti roku 1990. V konkrétním případě Japonska jde o závazek snížit emise o 6 procent. Japonská delegace přijela do Bonnu s požadavkem na snížení závazku na pouhá 3,7 procenta. Zatím ale Japonsko od podpisu Kjótských dohod emise skleníkových plynů spíše zvyšovalo - v roce 1999 jich produkovalo o 6,8 % více než v roce 1990.


reklama

 
Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist