https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/yale-environment-360-konec-lednich-medvedu-z-hudsonova-zalivu-je-na-dohled
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Yale Environment 360: Konec ledních medvědů z Hudsonova zálivu je na dohled

16.8.2010 09:37 | PRAHA (Ecomonitor)
Lední medvědi jsou již dlouhou dobu symbolem škod způsobených globálním oteplováním. Biolog Andrew E. Derocher a jeho kolegové vypočítali, jak dlouho se jižní populace ledních medvědů může ještě udržet. Ne déle než několik desetiletí, píše server Yale Environment 360.
 

Lední medvěd
Před třiceti lety žilo v oblasti Hudsonova zálivu na 1200 medvědů, zatímco dnes jen 900, přičemž největší pokles byl zaznamenán v poslední dekádě.
Foto: Ansgar Walk/Wikimedia Commons
Žádní jiní lední medvědi nebyli tak pozorně sledováni jako ti z kanadské populace na západě Hudsonova zálivu. V posledních desetiletích shromáždil biolog Andrew Derocher z univerzity v Albertě ohromující množství dat – od velikosti samic přes tělesnou hmotnost medvědů všech pohlaví po dobu, kterou každoročně stráví medvědi na pobřeží zátoky.

Nyní má Derocher, spolupracující s Peterem Molnarem a dalšími kolegy z univerzity v Albertě, dostatek dat pro kvalifikovanou předpověď vývoje populace ledních medvědů. Komplexní propočet pravděpodobnosti přežití populace přitom není až tak složitou záležitostí, protože zdraví a kvalita života medvědů je přímo provázána s časem, který stráví na mořském ledu lovem tuleňů.

Základní fakta jsou následující: místní lední medvědi jsou s každým uplynulým desetiletím nuceni na břehu trávit o týden déle, protože ubývá ledu v důsledku oteplení. To znamená, že průměrně tak v rozmezí desetiletí ztrácí medvědi na váze přibližně deset kilogramů z běžné váhy.

Snižování hmotnosti má za následek i zmenšení velikosti těla – medvědí samice jsou dnes průměrně o 10 % menší. Před třiceti lety žilo v oblasti Hudsonova zálivu na 1200 medvědů, zatímco dnes jen 900, přičemž největší pokles byl zaznamenán v poslední dekádě. Celková populace ledních medvědů je přibližně mezi 20–25 000 kusy.

Při předpokládaném snížení ledové plochy kvůli tání ledu odhadují Derocher a jeho kolegové ve své studii, že západní populace medvědů ledních v Hudsonově zálivu prakticky vymizí v následujících 25–30 letech. Tento odhad je ještě poměrně optimistický – v okolí Arktidy existuje totiž celkem 19 odloučených medvědích populací. Některé z nich nemají predikci do budoucna lepší než 10 let.

Další vývoj situace závisí na tom, jaké budou nadále podmínky s množstvím ledu a ledových ker. „Například letos byli medvědi donuceni trávit na pobřeží víc než pět měsíců, což značně ovlivnilo šance samic zabřeznout a donosit mladé,“ říká Derocher. „Je to typická ukázka toho, jak jedna relativně malá změna podmínek může strhnout kaskádu následků s velmi dramatickými důsledky pro celou populaci,“ říká Derocher.

Původní zpráva přináší obsáhlý rozhovor s Andrewem Derocherem. Podle zprávy For Hudson Bay Polar Bears, The End is Already in Sight zveřejněné na serveru YALE ENVIRONMENT 360 8. 7. 2010.


reklama

 
Radomír Dohnal
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist