https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-chystaneho-zakazu-kozesinovych-farem-v-cr-mozna-vyjimky-nebudou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z chystaného zákazu kožešinových farem v ČR možná výjimky nebudou

5.5.2017 12:55 | PRAHA (ČTK)
V Česku je podle informací ze Sněmovny devět aktivních farem. Nejčastěji se na kožešiny chovají norci a lišky. Ilustrační snímek.
V Česku je podle informací ze Sněmovny devět aktivních farem. Nejčastěji se na kožešiny chovají norci a lišky. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Z chystaného zákazu kožešinových farem v ČR možná výjimky zavedeny nebudou. Sněmovna patrně zavede jen odklad zákazu pro dosavadní chovatele. Vyplývá to ze stanovisek k úpravám zamýšleného zákazu novelou na ochranu zvířat proti týrání, které v úterý získala ČTK.
 

Ministerstvo zemědělství prosazuje návrh, aby nemusely skončit farmy věnující se například chovu lišek nebo norků, které by splňovaly podmínky programu WelFur o životních podmínkách chovaných zvířat. Podle předsedy sněmovního výboru pro životní prostředí Robina Böhnische (ČSSD) ale jde o program chovatelů kožešinových zvířat. Podle Parlamentního institutu by Česko bylo zřejmě jediným státem EU, které by umožňovalo výjimku pro držitele certifikátu WelFur, který je financovaný soukromou evropskou asociací chovatelů kožešinových zvířat.

Parlamentní institut nezjistil, že evropských státech, v nichž situaci zkoumal, měly trvalou výjimku pro dosavadní chovatele. Zákony stanoví buď odklad účinnosti zákazu chovu kožešinových zvířat, nebo časově omezenou výjimku pro dosavadní chovatele při splnění určitých podmínek.

Zatím není zřejmé, ke kterému datu by zákaz platil. Zákaz by podle poslanců, kteří ho prosazují, měl platit od konce příštího roku. Böhnischův výbor doporučil odklad na konec ledna 2019, Böhnisch sám navrhl leden 2021 spolu s úpravou kompenzací. Ještě rok navíc navrhoval dát provozovatelům farem poslanec ANO Josef Kott, doporučoval jim také kompenzovat nejen náklady spojené s ukončením chovu, ale i roční čistý zisk. Zemědělský výbor doporučil odklad až na deset let, co je podle předkladatelů novely neopodstatněné.

Poslanec TOP 09 Herbert Pavera by chtěl novelou umožnit ministerstvu zemědělství, aby samostatnou vyhláškou stanovilo podmínky chovu psů s cílem zabránit jejich množírnám. Dosavadní vyhlášku o chovu psů a koček pokládá za nedostatečnou.

Novela by měla zakázat "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo primárně za účelem získání kožešin". Netýkala by se tedy například chovu králíků nebo nutrií. Provozovatelé by mohli žádat kompenzace od státu, podle návrhu by neměly být nárokové. Chovatelé by podle zemědělského výboru měli dostat od státu kompenzaci za zrušení farmy, ovšem jen v případě, pokud chov zahájili nejpozději koncem loňského června.

Novelu podepsalo pět desítek poslanců, tedy čtvrtina členů dolní komory. Argumentují tím, že podmínky na farmách, byť splňují standardy, neodpovídají potřebám divokých zvířat, i etickými důvody. Předloha má ale mnoho oponentů. Obávají se mimo jiné toho, že by zákaz vedl ke vzniku nelegálních chovů mimo kontrolu Státní veterinární správy.

V Česku je podle informací ze Sněmovny devět aktivních farem. Nejčastěji se na kožešiny chovají norci a lišky. Ročně jich je zpracováno přibližně 20.000. Počet farem se dlouhodobě snižuje.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist