https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-horniho-zakona-mozna-zmizi-petileta-fixace-poplatku-za-tezbu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z horního zákona možná zmizí pětiletá fixace poplatků za těžbu

27.1.2020 00:22 | PRAHA (ČTK)
Z horního zákona možná zmizí ustanovení, které znemožňuje vládě po dobu pěti let měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů. / Ilustrační foto
Z horního zákona možná zmizí ustanovení, které znemožňuje vládě po dobu pěti let měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů. / Ilustrační foto
Foto | Pom2 / Flickr
Z horního zákona možná zmizí ustanovení, které znemožňuje vládě po dobu pěti let měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů. Předpokládá to vládní novela, kterou v pátečním úvodním kole podpořila Sněmovna. Předlohou se budou zabývat hned čtyři výbory v čele s hospodářským.
 

Změna se nebude týkat prvního pětiletého období, které začalo v roce 2017. Pětiletá fixace se do zákona dostala rok před tím na základě pozměňovacího návrhu sněmovního hospodářského výboru. Firmám to mělo přinést větší jistotu při plánování.

Současné poplatky zůstanou podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) do konce roku 2021, od následujícího roku se budou moci stanovit s ohledem na vývoj cen na trhu. Někteří poslanci ale varovali v případě zvýšení úhrad před dopady na těžební sektor a jeho konkurenceschopnost i na obyvatele v podobě růstu cen elektřiny nebo tepla.

Debata se povede také o rozdělování výnosů z poplatků. Například z povrchové těžby hnědého uhlí nyní dostává 67 procent stát a 33 procent obce.

Vláda uvádí, že pětileté moratorium na zvyšování sazeb úhrad z vydobytých nerostů se jeví pro praxi jako nefunkční. A to zejména s ohledem na neočekávaně rychlý vývoj cen některých nerostů na světových trzích. "Zachování tohoto moratoria neumožňuje státu v případě příznivého vývoje cen pružně zvyšovat sazby úhrady," argumentuje vláda v důvodové zprávě. Ekologické organizace dlouhodobě požadují bezodkladné zrušení moratoria a zvýšení poplatků z těžby uhlí. S budoucím zrušením pětileté fixace poplatků naopak nesouhlasí odbory nebo oborové svazy.

Novela by zároveň měla zabránit případným budoucím výdajům státu na odstraňování následků hornické činnosti a na likvidaci dolů a lomů. Zavádí novou povinnost tvorby rezerv na technickou likvidaci dolů a lomů, o kterou byla rozšířena sanace pozemků dotčených těžbou. Rezervy na sanace, rekultivace a likvidace důlních škod budou muset být vedeny výhradně na zvláštním vázaném účtu. Část poslanců varovala před zpětnou platností této části návrhu, když těžaři by museli převést na vázaný účet peníze určené na sanace, které mají na běžném účtu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist