https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-lode-poskozene-jemenskymi-rebely-unikla-ropa-skvrna-ma-temer-30-kilometru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z lodě poškozené jemenskými rebely unikla ropa, skvrna má téměř 30 kilometrů

24.2.2024 13:49 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Z nákladní lodě Rubymar, kterou v neděli v úžině Báb al-Mandab vážně poškodil útok jemenských povstalců, unikla ropa. Skvrna má délku téměř 30 kilometrů. Navíc je na palubě přes 41 000 tun hnojiv, které by mohly uniknout do Rudého moře. Na X o tom v noci na dnešek informovalo regionální velitelství americké armády CENTCOM, které hovoří o ekologické katastrofě.

 

"Loď je ukotvená, ale pomalu nabírá vodu. Nevyprovokovaný a bezohledný útok Íránem podporovaných húsíjských teroristů zapříčinil značné škody na lodi, které způsobily 18 mil dlouhou ropnou skvrnu," uvedl CENTCOM.

"Loď Rubymar převážela v době útoku více než 41 000 tun hnojiva, které by se mohly vyplavit do Rudého moře a zhoršit tuto ekologickou katastrofu," doplnila americká armáda.

Loď plující pod vlajkou Belize útok poškodil natolik, že ji musela opustit posádka. Všichni její členové jsou v pořádku.

Íránem podporovaní šíitští povstalci Húsíové, kteří ovládají velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná, napadají komerční plavidla v oblasti už od listopadu, čímž výrazně narušili světovou námořní dopravu. Tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele proti Hamásu v Pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě.

Podle analytiků však za údery jemenských rebelů mohou být i vnitropolitické úvahy, neboť pomáhají Húsíům odvádět pozornost od jejich neschopnosti spravovat občanskou válkou zdevastovanou zemi.

Spojené státy na útoky opakovaně reagovaly použitím síly. Zatím naposledy tak učinily v pátek, když zničily sedm povstaleckých protilodních raket.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist