https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-norskych-fondu-pujde-65-milionu-na-monitoring-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z norských fondů půjde 65 milionů na monitoring ovzduší

17.6.2020 00:56 | PRAHA (ČTK)
Na samotná protismogová opatření pak norské fondy v budoucnu poskytnou další dotaci.
Na samotná protismogová opatření pak norské fondy v budoucnu poskytnou další dotaci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) nabídne městům, obcím a dalším žadatelům 65 milionů korun z takzvaných norských fondů na monitoring a analýzu stavu ovzduší. Dotace pokryje až 100 procent způsobilých výdajů na projekt, její výše se pohybuje mezi 5,2 a 19,2 milionu korun, uvedl fond. Žádosti bude přijímat od 15. července do konce září.
 

Z dotační výzvy nazvané Tromso podle norského města mohou samosprávy a další žadatelé získat peníze na dočasný monitoring kvality ovzduší. "Zjistí tak převládající typ znečištění a pomocí vhodných analýz určí zdroj tohoto znečištění. Následně údaje získané měřením vyhodnotí a zpracují akční plán s návrhy konkrétních opatření na zlepšení kvality ovzduší v dané oblasti," uvedl fond. Na samotná protismogová opatření pak norské fondy v budoucnu poskytnou další dotaci.

"Stejně jako v případě výzev na adaptaci vůči klimatické změně jsou i v této oblasti podpory jednotlivé výzvy z norských fondů navzájem propojeny. Výzva Tromso je prvním krokem, díky němuž žadatelé zjistí míru znečištění ovzduší v daném regionu a připraví si akční plán. V navazující výzvě s celkovou alokací tří milionů eur (80 milionů korun) budou moci získat až 750.000 eur na zavedení konkrétních opatření, která umožní toto znečištění reálně eliminovat," poznamenal ředitel SFŽP Petr Valdman.

Norské fondy pro Česko na období od roku 2014 do roku 2021 vyčlenily dohromady 184,5 milionu eur (téměř pět miliard korun). Peníze směřují do 11 programů a využívají se na podporu výzkumu, ochrany životního prostředí, kultury či menšin a znevýhodněných. Zatím není jasné, jestli ČR bude mít podporu z norských fondů i po roce 2021. Bude záležet na vývoji a posilování české ekonomiky. Dotace získávají chudší státy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist