https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-prazskeho-vanocniho-stromu-budou-charitativni-stoly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z pražského vánočního stromu budou charitativní stoly

10.1.2020 00:14 | PRAHA (ČTK)
Z vánočního stromu, který stál na Staroměstském náměstí v Praze, vyrobí brněnští truhláři stoly, které svými kresbami ozdobí malíř Marek Číhal. / Ilustrační foto
Z vánočního stromu, který stál na Staroměstském náměstí v Praze, vyrobí brněnští truhláři stoly, které svými kresbami ozdobí malíř Marek Číhal. / Ilustrační foto
Z vánočního stromu, který stál na Staroměstském náměstí v Praze, vyrobí brněnští truhláři stoly, které svými kresbami ozdobí malíř Marek Číhal. Stoly se budou dražit pravděpodobně na jaře tohoto roku. Za peníze z aukce se vysadí nové stromky. Sdělil to ředitel truhlářské firmy, která vánoční strom zpracovává, Petr Vlk.
 

Dvaadvacetimetrový smrk zdobil Staroměstské náměstí do včerejšího rána. Zatímco na jeho větvích si pochutnají zvířata v pražské zoo, kmen se zpracuje na originální stoly. Ještě dnes se kmen nařeže na čtyřmetrové desky o šířce deset centimetrů. Ty budou necelý rok vysychat. Až poté bude možné z nich zhotovit nábytek. Stolaři odhadují, že z letošního pražského vánočního stromu vyrobí čtyři čtyřmetrové stoly. Malíř Číhal pak na jejich horní desky namaluje specificky pojatého českého lva. Dražba uměleckého nábytku bude pravděpodobně na jaře tohoto roku. Stoly však budou k dispozici nejdříve v prosinci. Zákazníci tedy dopředu neví, jak bude stůl, který si koupili, vypadat.

Kresba do dřeva je pro Číhala novinkou. Absolvent AVU v ateliéru Vladimíra Skrepla již dříve pracoval s kresbou v interiérech, konkrétně do betonu. Nový materiál je tak podle jeho slov jeho osobní výzvou. Autorská kresba se bude do dřeva vyřezávat pomocí CNC strojů nebo bude na desku kreslit Číhal ručně. Metoda bude přizpůsobena stavu dřeva.

Smrk ztepilý zdobil Staroměstské náměstí osmatřicet dní. Vánoční strom byl dominantou Vánočních trhů, které se konaly na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze od 30. listopadu do 6. ledna.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist