https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-prestupku-pri-protestu-na-mostecku-je-podezrelych-280-aktivistu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z přestupku při protestu na Mostecku je podezřelých 280 aktivistů

3.7.2018 00:35 | LOUKA U LITVÍNOVA (ČTK)
V sobotu ráno se 16 aktivistů připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina (na obrázku). Od té doby stála těžba, Severočeské doly obnovily provoz po 12 hodinách. Rypadlo lidé opustili zhruba po patnácti hodinách.
V sobotu ráno se 16 aktivistů připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina (na obrázku). Od té doby stála těžba, Severočeské doly obnovily provoz po 12 hodinách. Rypadlo lidé opustili zhruba po patnácti hodinách.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Policie v souvislosti se sobotním protestem proti těžbě uhlí na Mostecku zajistila 280 lidí. Podezřívá je z přestupkového jednání. Všechny už policie propustila na svobodu. V neděli to řekla mluvčí krajské policie Jana Slámová. Pětidenní klimatický tábor v Louce u Litvínova v neděli skončil. Severočeské doly budou škody kvůli zastavení prací v lomu Bílina teprve vyčíslovat. Při zásahu policie podle aktivistů chybovala, jednomu účastníkovi údajně zlomil policista dvě žebra. Policie se k tomu zatím vyjadřovat nebude, bezpečnostní opatření teprve bude vyhodnocovat.
 

V sobotu ráno se 16 aktivistů připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina. Od té doby stála těžba, Severočeské doly obnovily provoz po 12 hodinách. Rypadlo lidé opustili zhruba po patnácti hodinách. Mezitím několik stovek aktivistů z různých evropských zemí pochodovalo podél hrany lomu. Uprostřed pochodu několik desítek lidí opustilo legálně vymezenou trasu a vtrhlo do povrchového dolu, policisté je postupně zajistili a odvezli na služebny.

Celkem 130 lidí je podezřelých z přestupku proti veřejnému pořádku a neuposlechnutí výzvy policie a dalších 150 lidí je podezřelých z přestupku neuposlechnutí výzvy policie a z neoprávněného vniknutí do důlního díla. Před dnešním polednem zůstávalo na policii deset lidí, ostatní už policisté propustili. Přestupek budou místní obecní úřady řešit nejen s účastníky z Česka, ale také s Němci či Brity a dalšími cizinci.

Aktivisté z hnutí Limity jsme my prohlašují, že zamýšlejí zastavit těžbu uhlí, kterou považují za škodlivou v souvislosti se změnou klimatu.

Pochodů se během klimatického kempu uskutečnilo pět, největší byl sobotní. Mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký řekl, že nahlášen byl pochod také na neděli. "Přijel ale pouze organizátor nám oznámit, že nikdo z účastníků kempu už nemá o tuto akci zájem," uvedl Kopecký.

Organizátoři považují klimakemp za úspěšný. "Je to z našeho pohledu určitě velký úspěch. Přijelo dvojnásobně více lidí než na první ročník. Je to příslib do budoucna, že s hnutím za klimatickou spravedlnost se v České republice musí počítat," řekl Radek Kubala z hnutí Limity jsme my. Další akce už v rámci kempu lidé podle něj neplánují, účastníci jej postupně opouští.

Policie podle aktivistů při zásahu chybovala. "Jednoho z dánských aktivistů napadl jeden ze zasahujících policistů tak tvrdě, že mu zlomil dvě žebra," uvedli organizátoři klimakempu ve zprávě. "Určitě se budeme právně bránit," uvedl člen právního týmu hnutí David Pfann.

"Celé bezpečnostní opatření se teprve bude vyhodnocovat, nemám informaci, že bychom nějakou stížnost dostali," řekla mluvčí policie Slámová. "Proto se k tomu nebudeme zatím vyjadřovat," uvedla.

Proniknout do lomu Bílina se účastníkům podařilo už loni při prvním ročníku klimakempu. Tehdy Severočeské doly musely kvůli protestu na několik hodin zastavit těžbu skrývkových hornin. Škoda ale společnosti nevznikla, protože protest se odehrával na místě, kde byla plánovaná dvoutýdenní odstávka.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radka Fialová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist