https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-odstrel-prasat-uz-stat-nebude-platit-vsude-ani-tolik
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za odstřel prasat už stát nebude platit všude, ani tolik

28.8.2000 15:55 | PRAHA (EkoList)
Pouze na některé okresy se od nynějška omezí vyplácení tzv. "zástřelného", tedy jakési státní odměny za zabití divokého prasete. To se až dosud vyplácelo za odstřel každého kusu černé zvěře. V příštím roce už bude zástřelné vypláceno pouze myslivcům v okresech, kde existuje nebezpečí prasečího moru (okresy na hranicích s Rakouskem a Slovenskem a v menší míře i okresy jižní Moravy a Českomoravské vrchoviny). Výše zástřelného se navíc sníží, protože Státní veterinární správa (SVS) ČR na ně nemá dostatek peněz. V ostatních okresech bude stanovena pouze malá kvóta odstřelu divočáků pro veterinární monitoring. Druhým důvodem je fakt, že mor prasat, kvůli němuž začalo být zástřelné vypláceno, nebyl u černé zvěře od roku 1999 zjištěn.
 

"Každopádně SVS soudí, že je vhodné i nadále usilovat o snižování stavů divočáků, zejména proto, že riziko pomnožení klasického moru prasat stále existuje, ale také proto, že působí značné škody na zemědělských porostech, což je více záležitostí myslivců a zemědělců," vysvětluje důvody pokračující praxe vyplácení odměn za odstřel divočáků mluvčí SVS Josef Duben. Duben připomněl v této souvislosti nedávnou epidemii prasečího moru ve Velké Británii a dodal, že zástřelné má omezit riziko právě takovýchto epidemických vln.

Výše zástřelného se podle mluvčího SVS Josefa Dubna v jednotlivých okresech liší v rozmezí od 100 do 1000 Kč, podle rizika nákazy v dané lokalitě. Pro příští rok o přesné výši není rozhodnuto, ale jedná se o maximální částce zhruba 500 až 600 korun. Tyto částky podle Josefa Dubna rozhodně nemotivují ke zvýšenému odstřelu prasat, protože jsou velmi nízké. "Kvůli pěti stům korun nikdo prasata střílet nepůjde, to nikomu za to nestojí. Jde o omezení veterinárních rizik pro chovy domácích prasat," říká Josef Duben. Navíc každý rok jsou u nás jarní stavy divočáků zhruba 40 000 kusů. Podle Dubna by ideálním počtem pro zdraví krajiny bylo asi 13 000 kusů.


reklama

 
Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist