https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-odvoz-velkeho-odpadu-a-cernych-skladek-daji-k.vary-pres-tri-miliony-rocne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za odvoz velkého odpadu a černých skládek dají Karlovy Vary přes tři miliony ročně

28.11.2023 14:30 | KARLOVY VARY (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Karlovy Vary dávají ročně přes tři miliony korun za odvoz velkoobjemového odpadu a likvidaci černých skládek. I když město stále rozšiřuje počet odpadových nádob, podle náměstka primátorky Tomáše Trtka (ANO) se situace příliš nelepší. Upozornit na problém, který si obyvatelé způsobují z větší částí sami, má upozornit i propagační kampaň města.
 

"Jsou to bohužel dvě standardní položky rozpočtu, a to myslím hlavně u té druhé, což je úklid černých skládek. Nejraději bychom byli, abychom tyto peníze nemuseli vynakládat a uklízet po někom cizí odpady. Jedná se o pravidelné rozmístění kontejnerů, které slouží k likvidaci velkých kusů odpadu, například nábytku a dalších věcí z bytů a domů. A druhá věc je úklid černých skládek, a to jak v okolí města, například v lázeňských lesích, ale i kolem nádob na odpady," popsal Trtek.

Přitom oba dva typy černých skládek vznikají podle vedení města zcela zbytečně. U hromad odpadu u odpadových nádob jde často o to, že si majitelé popelnic objednají malé nádoby nebo malý počet svozů. Černé skládky v lesích zase vznikají přesto, že město má sběrné dvory, kam je možné bezplatně takový odpad vyvézt. Jenže to mohou jen obyvatelé s trvalým bydlištěm ve městě a po prokázání totožnosti. Mnohdy se tak stává, že třeba odpad z rekonstrukcí bytů nebo domů končí na černých skládkách, protože firma, která práce provádí, nesplní svoji povinnost odpad zlikvidovat.

Na začátku podzimu město upozornilo na problém obyvatele billboardovou kampaní, která ukazovala některé z nejhorších míst, kde se odpad hromadí. Následovala pak naopak děkovná kampaň za místa, kde se lidé o okolí odpadových nádob starají.

Nápadů, jak zlepšit neutěšený stav kolem nádob je více, například vybudování ohrady kolem odpadových hnízd. Ale ani ve vedení města nepanuje shoda na tom, jestli by to bylo účinné, nebo by se nepořádek jen skryl za zídkou. Podle Trtka je to z velké části věcí obyvatel v okolí, jak bude nakonec vypadat veřejný prostor, ve kterém žijí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist