https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-pasovani-a-tyrani-chameleonu-dostal-muz-rocni-podmineny-trest
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za pašování a týrání chameleonů dostal muž roční podmíněný trest

7.4.2017 04:00 (ČTK)
Ze 156 zachráněných madagaskarských chameleonů jich většina putovala do plzeňské zoo, část zůstala v Zoo Praha a několik zvířat dostal středočeský Zoopark Zájezd.
Ze 156 zachráněných madagaskarských chameleonů jich většina putovala do plzeňské zoo, část zůstala v Zoo Praha a několik zvířat dostal středočeský Zoopark Zájezd.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP
Loňské propašování 232 zvlášť chráněných chameleonů a gekonů z Madagaskaru do Prahy potrestala česká justice roční podmínkou a peněžitým trestem ve výši 200.000 korun. Ukrajinec Nazar Hanušak přepravil ještěry bez povolení a v kufru, třetina jich kvůli naprosto nevyhovujícím podmínkám uhynula. O pravomocném rozsudku, který muže uznal vinným z neoprávněného nakládání s živočichy a z týrání zvířat, včera informovala mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.
 

Hanušaka zadrželi celníci loni 1. června na Letišti Václava Havla, když chtěl se svým zavazadlem projít východem označeným nápisem "nic k proclení". V jeho látkovém kufru se ve dvou koších s listím a větvičkami tísnily desítky zvířat. Tři ještěři uhynuli ještě v letadle, dalších 73 jich postupně pošlo v záchranném centru v pražské zoo.

"Na zvířatech byly patrny známky žíznění a hladovění, které společně se stresem a špatnými podmínkami přepravy způsobily zvířatům utrpení, případně až uhynutí. Způsob transportu je v příčinné souvislosti s úhynem zvířat, neboť nedostatek potravy, dehydratace, stres a nevhodné podmínky přepravy vyčerpaly energetické zásoby zvířat, snížily jejich odolnost, a tak přispěly k jejich úhynu," konstatoval Obvodní soud pro Prahu 6 v rozsudku, který dnes potvrdil i odvolací senát pražského městského soudu.

Z odůvodnění verdiktu, jež má ČTK k dispozici, vyplývá, že pašerák převážel pohromadě například i více jedinců druhu, který vůči sobě bývá velmi agresivní, a chovatelé proto nikdy neumisťují dva samce k sobě. Navíc přepravoval malé chameleony zároveň s velkými, kteří je mohli zalehnout nebo pokousat.

Šestadvacetiletý Hanušak se u soudu hájil tím, že o nutnosti získat pro dovoz těchto druhů povolení nevěděl. Na Madagaskaru byl prý jako turista a zvířata tam levně koupil od prodejců v tržnici. Tvrdil, že ještěry chtěl chovat doma na Ukrajině, kde má i hady, pavouky a želvy. Část zvířat prý hodlal darovat.

Soudy muži neuvěřily. Podle nich je zjevné, že Hanušak chtěl chameleony prodávat. Vzácná zvířata se totiž vyskytují pouze na Madagaskaru a jejich komerční cena je poměrně vysoká - od 1500 do 3000 korun za kus. Významnou polehčující okolností nicméně pro obžalovaného bylo to, že v Česku doposud nebyl trestaný. Proto mu soud uložil roční podmíněný trest se zkušební dobou v délce 1,5 roku. Pokud Hanušak nezaplatí 200.000 korun, půjde na rok do vězení.

Ze 156 zachráněných madagaskarských chameleonů jich většina putovala do plzeňské zoo, část zůstala v Zoo Praha a několik zvířat dostal středočeský Zoopark Zájezd.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist