https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-poniceni-braniborske-brany-se-zodpovida-sest-lidi-vcetne-aktivisty-z-prahy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za poničení Braniborské brány se zodpovídá šest lidí včetně aktivisty z Prahy

12.12.2023 22:41 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Za poškození Braniborské brány, jednoho ze symbolů Berlína, se bude před soudem v Berlíně zodpovídat šest lidí z klimatického hnutí Letzte Generation (Poslední generace) včetně jednoho člověka z Prahy. Dnes to oznámilo berlínské státní zastupitelství. Aktivistou z Prahy je Kai Arne Springorum, který má vedle německého i české občanství. V rozhovoru s ČTK dnes potvrdil svou účast na zářijové akci, kdy hnutí postříkalo bránu barvou do výšky několika metrů. Řekl, že tak chtěl upozornit na hrozící klimatickou katastrofu. Škoda na významné památce podle Berlína činí 115 000 eur (2,8 milionu Kč).
 

Údaje o pražském účastníkovi akce podle tiskového prohlášení státního zastupitelství odpovídají 51letému Springorumovi. Úřad na dotaz ČTK identitu nepotvrdil, údaje o daném člověku ale zpřesnil. "Obviněný, který žije v Praze, je německý státní příslušník, který se také v Německu narodil. Jeho jméno je Kai S.," řekl ČTK mluvčí berlínského státního zastupitelství Sebastian Büchner. Springorum, který pochází z Německa, ale dlouhodobě žije v české metropoli, následně ČTK potvrdil, že je skutečně jedním z těch, které zastupitelství u správního soudu obžalovalo.

"Byl jsem tam. Je to pravda, že jsem jeden z těch obviněných, i když musím říct, že německá policie si tam doslova vyfabrikovala hezký příběh," řekl Springorum, který s částí tvrzení policie a zastupitelství nesouhlasí.

Aktivisté 17. září nastříkali z upravených hasicích přístrojů oranžovou barvu na sloupy Braniborské brány. Na konci září městská správa uvedla, že barva pronikla do struktur pískovce hlouběji, než se předpokládalo, takže vyčištění bude náročnější a dražší. Tehdy se počítalo s náklady na opravu ve výši 35 000 eur (854.000 Kč), konečná částka ale dosáhla 115 000 eur (2,8 milionu Kč). Springorum dostal fakturu na 20 000 eur (489 000 Kč).

Podle zastupitelství barvu na sloupy nastříkala jistá žena, další pak barvu rozlila mezi sloupy. "Obě se musí zodpovídat z úmyslného poškození cizí věci," uvedlo zastupitelství. Další tři, konkrétně dva muži a jedna žena, se k Bráně pokusili dostat na vysokozdvižné plošině s transparenty, zatímco Springorum zůstal na zemi. Tato čtveřice se podle zastupitelství na poškození brány rovněž podílela a zároveň kladla odpor zasahujícím policistům. Mimo jiné se čtveřice snažila zabránit policistům v převzetí kontroly nad plošinou a Springorum se jim pokusil vytrhnout již zabavený transparent.

"Poté (Springorum) zkomplikoval své předběžné zadržení, proto byl obviněn z dalšího kladení odporu zasahujícím policistům," dodalo zastupitelství. Springorum s takovým popisem nesouhlasí.

"Naším úkolem bylo rozšlapat barvu, který jiný tým hodil na zem. Byly tam tři barevné akce, dvě se podařily, ta s plošinou se nepodařila," řekl. K vytrhnutí transparentu řekl, že banner byl přivázaný k plošině, odkud se ho rozhodl vzít. "Byl připoutaný, nešlo ho jednoduše vzít. Možná jsem ho tak deset vteřin tahal," řekl. V ten moment proti němu zasáhl policista. "Hodil mě na zem a dal pouta. Neklademe odpor," dodal.

Springorum rovněž řekl, že aktivisté chtěli postříkat Braniborskou bránu barvou už o den dříve. To se jim ale nepovedlo, protože na místě bylo příliš mnoho policistů. Ani druhý den nešlo vše zcela podle plánu. Barvu měli i lidé na plošině, kteří ji nakonec nestačili použít. Zatímco aktivisté po činu tvrdili, že použili barvu rozpustnou ve vodě, podle státního zastupitelství tomu tak nebylo.

Akci tvrdě odsoudili mimo jiné primátor města Kai Wegner či spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. "Takovými činy skupina poškozuje nejen Braniborskou bránu, ale i svobodnou debatu o klíčových tématech naší doby a budoucnosti," řekl Wegner. Naopak hnutí svůj postup bránilo jako nezbytný s ohledem na stav klimatu a pohrozilo, že útok na bránu zopakuje. Aktivisté Braniborskou bránu znovu potřísnili barvou v polovině listopadu, tentokrát tak učinili s pomocí štětců.

Také Springorum dnes prohlásil, že bránu aktivisté pomalují třeba desetkrát, pokud to bude nutné. "Situace je tak vážná, že lidé dělají takovéto ´voloviny´, aby upozornili na katastrofu, která přijde," dodal.

Termín procesu zatím znám není. Soud musí nejprve podle agentury DPA rozhodnout o přípustnosti řízení.


reklama

 
Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist