https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-ucpani-desitek-ptacich-hnizd-pachateli-hrozi-az-5-let-vezeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za ucpání desítek ptačích hnízd pachateli hrozí až 5 let vězení

12.6.2017 12:00 | ČEJKOVICE (ČTK)
Vlha pestrá patří mezi silně ohrožené druhy živočichů. Ornitologové odhadují, že v Česku hnízdí 800 až 1000 párů, a to především na jižní a jihovýchodní Moravě.
Vlha pestrá patří mezi silně ohrožené druhy živočichů. Ornitologové odhadují, že v Česku hnízdí 800 až 1000 párů, a to především na jižní a jihovýchodní Moravě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP
Policie řeší případ ucpání desítek hnízd ptáků montážní pěnou v Čejkovicích na Hodonínsku jako týrání zvířat a jako neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. ČTK to dnes řekl policejní mluvčí Petr Zámečník. Pachateli může v krajním případě hrozit až pět let vězení. Dosud neznámý pachatel na konci května pěnou ucpal vletové otvory do 57 hnízd vzácné vlhy pestré.
 

"Po pachateli stále pátráme, žádný konkrétní poznatek ke konkrétní osobě zatím nemáme," uvedl mluvčí.

Obsazená byla asi desítka hnízd, ptáci sedící na vejcích se kvůli pěně nemohli dostat dovnitř ani ven, hrozilo, že uhynou. Hnízda se brzy podařilo znovu uvolnit, poblíž byli náhodou pracovníci České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

"Kvůli šetření jiného případu byli naši inspektoři zcela náhodou nedaleko. Když se o tomto neuvěřitelném barbarství dozvěděli, mohli okamžitě zasáhnout. Ihned začali s odstraňováním montážní pěny a uvolňováním vletových otvorů," uvedl už dříve ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně Jindřich Mikeš.

Pokud by nebyl prokázán trestný čin, inspektoři by mohli zahájit správní řízení podle zákona na ochranu přírody. Za škodlivý zásah do vývoje zvláště chráněného druhu lze uložit fyzické osobě pokutu až 100.000 korun, právnické nebo podnikající fyzické osobě až jeden milion.

Vlha pestrá patří mezi silně ohrožené druhy živočichů. Ornitologové odhadují, že v Česku hnízdí 800 až 1000 párů, a to především na jižní a jihovýchodní Moravě. Hnízdo si vlha pestrá staví na konci nory, kterou buduje v písčitých nebo hlinitých přírodních stěnách.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist