https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-vrazdami-ekologu-v-hondurasu-jsou-pry-politici-a-podnikatele
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za vraždami ekologických aktivistů v Hondurasu jsou prý politici a podnikatelé

10.2.2017 08:58 | PRAHA (ČTK)
Za vraždami stovky ekologických aktivistů v Hondurasu stojí místní přední politici a podnikatelé včetně šéfky vládnoucí strany Gladys Lópezové. Ve své zprávě to uvádí mezinárodní nevládní organizace Global Witness se sídlem v Londýně. Organizace proto vyzývá Spojené státy, aby přehodnotily svou finanční podporu určenou honduraskému průmyslu a ozbrojeným složkám.
 

Dva roky připravovaná zpráva viní z podílu na útocích a korupci několik desítek honduraských prominentů z politiky, armády i průmyslu. Global Witness podezírá i šéfku vládnoucí strany a místopředsedkyni parlamentu Lópezovou, která je kvůli podnikatelským aktivitám manžela ve střetu zájmů.

Podle Global Witness je Honduras nejvíce nebezpečnou zemí pro obránce životního prostředí. Více než 120 jich v této středoamerické zemi přišlo o život od roku 2010 po vojenském svržení levicového prezidenta Manuela Zelayi.

"Jako největší poskytovatel pomoci Hondurasu by USA měly pomoci ukončit krvavé zásahy proti honduraskému venkovskému obyvatelstvu. Místo toho financují honduraské státní síly, které stojí za některými z nejhorších útoků," řekl Billy Kyte, představitel Global Witness, deníku The Guardian.

Násilná smrt loni potkala například aktivistku Yaneth Urquíaovou. Tato matka tří dětí bojovala proti stavbě přehrady v regionu La Paz, která patřila společnosti vlastněné manželem Lópezové.

Před tím byla zastřelena vůdkyně indiánského hnutí Berta Cáceresová. Matka čtyř dětí bojovala proti přehradě na řece Gualcarque, kterou místní indiáni považují za posvátnou.

Global Witness připouští, že přímí pachatelé zločinů v Hondurasu jsou sice někdy zatčeni, ale jejich objednavatelé prý zůstávají bez trestu.

Přečtěte si článek Těžký život ekologických aktivistů: od roku 2002 jich bylo zavražděno 1176.
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist