Za zrušení zákazu PVC prý může spěch
"Považuji tento případ za příklad nekorektního přístupu vlády k parlamentu," říká ovšem senátorka a místopředsedkyně senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Jitka Seitlová (ODA). Podle ní senát obdržel návrh novely, přijatý poslaneckou sněmovnou pouze dva dny před projednáním v plénu a tudíž nebyl dostatek času na jeho řádné projednání ve výborech. "Já jsem pro něj osobně nehlasovala," říká Seitlová. Ovšem shoduje se s Kužvartem v názoru, že novelu zákona o chemických látkách bylo třeba urychleně přijmout, protože dosud platný zákon č. 157/1998 Sb., který tuto problematiku upravuje obsahoval příliš mnoho chyb. "Pokud bychom novelu nepřijali, po prvním lednu by došlo k ohromnému zmatku," říká Seitlová. Platný zákon totiž počítá s nutností státem uznané akreditace prakticky pro všechny osoby, pracujícími s chemickými sloučeninami. tedy mimo jiné by od 1. ledna 2000 musel vlastnit akreditaci každý učitel chemie nebo každý pracovník benzínových čerpadel. Podle Miloše Kužvarta by se povinnost akreditací dotkla až 1 miliónu občanů ČR.
Ředitelka odboru odpadů Ministerstva životního prostředí ČR (MŽP) Vlastimila Mikulová ovšem argumentuje skutečností, že zákaz PVC dosud nezačlenila do své legislativy Evropská unie (EU). "Vstup do EU je naším prvořadým úkolem a protože musíme být před vstupem do EU na stejné úrovni s legislativou EU v oblasi volného pohybu zboží a kapitálu, museli jsme ke zrušení zákazu přistoupit," říká Mikulová.
Podle Karla Jecha ze Společnosti pro trvale udržitelný život ovšem snaha České republiky o vstup do EU nevyžaduje, abychom v oblastech, kde jsme napřed, museli nutně udělat krok zpět. S tím souhlasí i senátorka Seitlová: "V žádném materiálu z Evropské unie, v žádné hodnotící zprávě, zkrátka nikde EU neříká, že bychom měli zákaz PVC od roku 2001 zrušit," říká Seitlová. Podle ní se tak ČR vzdala šance "být lídrem a nositelem pozitivních změn v rámci EU. Jsme papežštější, než papež." S tím se shodují i nevládní ekologické organizace. "Podle našeho soudu k tomu MŽP nenutil nikdo jiný, než průmyslová lobby, mající zájem na co nejdelším používání PVC ve všech jeho aplikacích," komentuje návrh MŽP Jindřich Petrlík z Dětí Země. "Rozhodně jsme od MŽP takový krok nečekali, zvláště poté, co ještě před čtrnácti dny na Zeleném fóru nás ministr Kužvart ujišťoval, že je proti zrušení zákazu," doplňuje Petrlík.
Novelu zákona o chemických látkách by mohl ještě vetovat prezident, který se bude muset rozhodnout, zda ji podepíše či nikoli, v několika příštích dnech.
reklama