https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zaby-z-jantaru-stare-99-milionu-let-zily-spolu-s-dinosaury
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Žáby z jantaru staré 99 milionů let žily spolu s dinosaury

19.6.2018 00:32 | MIAMI (ČTK)
Žáby žily podle přírodovědců už asi před 200 miliony let. Jelikož byly ale tehdy velmi malinké, nezachovaly se ostatky, které by šly tak dobře zkoumat jako ty v jantaru (na obrázku). Těch bylo ale zatím nalezeno jen velmi málo.
Žáby žily podle přírodovědců už asi před 200 miliony let. Jelikož byly ale tehdy velmi malinké, nezachovaly se ostatky, které by šly tak dobře zkoumat jako ty v jantaru (na obrázku). Těch bylo ale zatím nalezeno jen velmi málo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Žáby, které žily před 99 miliony let, se příliš nelišily od těch dnešních, jen byly podstatně menší. Měřily asi dva a půl centimetru. Vyplývá to ze studie vědců z floridského přírodovědeckého muzea, která vyšla minulý týden v časopisu Scientific Reports. Vědci zkoumali nejstarší dosud nalezené žabí předky v jantaru.
 

"Ty žáby jsou tak zachovalé, jako by uhynuly teprve před měsícem," popsal tři roky starý nález ze severní Barmy spoluator studie David Blackburn. "Jsem stále v úžasu, že jsme našli žáby v jantaru," dodal Blacburn. Jde přitom o nejstarší žáby v jantaru, které byly zatím na světě nalezeny. Dosud nejstarší podobné nálezy žab v jantaru byly jen 40 milionů let staré a pocházely z Dominikánské republiky.

Nález žabího předka, jehož vědci pojmenovali Electrorana limoae, pomůže objasnit evoluční vývoj žab. Navíc se jím dokázalo, že žáby žily v tropických deštných pralesech už před 99 miliony let. "Jejich ekosystém se příliš nelišil od dnešních tropických deštných pralesů, jen s tím rozdílem, že s nimi tam žili dinosauři," uvedl Blackburn.

"Je velmi neobvyklé najít tak zachovalou žábu z této doby, která je tak malá, má vidět i lebku a kosti. Je to opravdu velmi zvláštní," dodal Blackburn, kterého citoval například španělský deník ABC.

Žáby žily podle přírodovědců už asi před 200 miliony let. Jelikož byly ale tehdy velmi malinké, nezachovaly se ostatky, které by šly tak dobře zkoumat jako ty v jantaru. Těch bylo ale zatím nalezeno jen velmi málo.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist