https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zacala-pstruhova-sezona-lovi-se-na-stovkach-reviru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Začala pstruhová sezona, loví se na stovkách revírů

17.4.2022 00:22 | MOHELNO (ČTK)
Pstruh duhový
Pstruh duhový
Foto | El Frito / Flickr
Českým i moravským rybářům začala pstruhová sezona. Lovit mohou ve stovkách pstruhových revírů. Povolení chytání po celou sezonu vyjde minimálně na 1000 Kč, vyplývá z informací rybářských svazů. Možnost lovit v pstruhových vodách mají rybáři do konce listopadu.
 

Jeden z revírů, do kterého v sobotu první rybáři vyrazili, byla řeka Jihlava u Mohelna na Třebíčsku. Asi osmihektarový revír zabírá plochu od Lhánického jezu až po hráz vyrovnávací nádrže Mohelno. V úseku splavu po vyrovnávací nádrž mohou rybáři používat pouze umělou mušku, muškařské šňůry a muškařský prut. Vyplývá to z informací na webu Moravského rybářského svazu.

Moravský rybářský svaz (MRS) obhospodařuje 49 pstruhových rybářských revírů o ploše přibližně 490 hektarů, sdělil ČTK tajemník MRS Václav Habán. Roční pstruhová povolenka pro jeho členy stojí 1000 korun. Podle Habána se její cena od roku 2011 nezměnila, svaz ročně vydá 3500 až 4000 pstruhových povolenek. Loni tito rybáři ulovili 12 000 pstruhů obecných, 38 000 pstruhů duhových, 460 lipanů podhorních a 2400 sivenů amerických.

Ryby se podle Habána do revírů vysazují po celý rok. "Ročně se do pstruhových rybářských revírů vysadí asi 120 000 kusů pstruha obecného, 60 000 kusů pstruha duhového, 100 000 kusů lipana podhorního a 5000 kusů sivena amerického v celkové hodnotě přes pět milionů korun," uvedl Habán.

Český rybářský svaz (ČRS) obhospodařuje přes 500 pstruhových rybářských revírů. Loni do nich vysadil asi 2,9 milionu ryb, nejvíc pstruhů obecných, kterých bylo takřka 2,2 milionu. Násada byla v hodnotě asi 25,7 milionu korun.

"Lipan a pstruh obecný se nejčastěji vysazují v mladších věkových kategoriích, často i v podobě váčkového plůdku. Je to dáno především způsobem chovu a také výrazně lepší adaptací mladších jedinců v revírech. Pstruh duhový a siven se záměrně vysazuje v lovné velikosti, a to proto, že se nejedná o původní druhy, které by měly doplnit společenstva lososovitých ryb, ale jde o druhy, které slouží ke zatraktivnění revírů pro rybáře," uvedl za svaz Lukáš Mareš.

ČRS eviduje asi 14 000 držitelů pstruhových povolenek, přičemž roční povolenka pro jeho dospělé členy stojí 2300 korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist