Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat
"Rok 2021 byl výjimečný příjmem velkého množství ježků. Celkem jsme jich přijali 786, z toho bylo více než 280 osiřelých ježčích mláďat. Důvodem vysokého počtu přijatých ježků mohou být vhodné klimatické podmínky pro opakované vrhy ježků, ale zároveň více střetů s aktivitami člověka," uvedla Fišerová.
Nejčastěji se do záchranné stanice dostávali živočichové, kteří utrpěli zranění. Obvykle šlo o střety s vozidlem nebo o nárazy do překážek jako jsou skleněné plochy nebo trolejové vedení. Dvě třetiny zvířat v záchranné stanici loni tvořili ptáci. V péči pracovníků záchranné stanice loni skončilo také 219 zajíců, 114 veverek, zhruba stovka netopýrů a 50 srnců.
Počet zraněných či jinak handicapovaných zvířat, které stanice ročně přijme, podle mluvčí v posledních letech stoupá. Zatímco například v roce 2017 bylo nově přijato 4134 zvířat, v roce 2021 jich bylo zhruba o tisíc více. Dosud nejvíce zvířat bylo přijato v roce 2019, kdy se pečovatelé starali o 5368 živočichů. Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012.
Práci záchranářů mohou lidé podle Fišerové podpořit finančním příspěvkem nebo adopcí některého z trvale handicapovaných zvířat, která se už nemohou vrátit do volné přírody a zůstávají proto v péči záchranářů. Loni stanici finančně podpořilo asi 600 dárců, kteří zaslali zhruba jeden milion korun. Seznam zvířat, která lze adoptovat, je na webu záchranné stanice.
Záchrannou stanici se sídlem v Jinonicích provozuje od roku 2012 městská organizace Lesy hlavního města Prahy (LHMP). Současná kapacita stanice už podle zástupců LHMP nedostačuje. V plánu je proto postavit nový areál s větší kapacitou, díky čemuž bude možné ročně k ošetření přijmout až 10.000 zraněných volně žijících zvířat.
reklama